W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drzeworyt – dialog z tradycją | Wernisaż wystawy drzeworytów i linorytów Pracowni Kraska

Drzeworyt – dialog z tradycją | Wernisaż wystawy drzeworytów i linorytów Pracowni Kraska
Data rozpoczęcia 2023-08-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria OPT Gardzienice, ul. Grodzka 5a – I piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie, Fundacja Kultura Enter
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Wystawa poświęcona jest tradycyjnej technice drukarskiej – drzeworytowi oraz jego współczesnemu odpowiednikowi – linorytowi. Wynalezienie matrycy drzeworytniczej dało artystom możliwość powielania swoich prac, a dzięki temu rozpowszechniania ich na szerszą skalę. Technika ta znalazła szerokie zastosowanie w drukarstwie i publikacji książek, pozwalając wzbogacać całe nakłady o bogate ilustracje.

Drzeworyt odnalazł się także w środowisku wiejskim. Ponieważ drewno było materiałem łatwo dostępnym, wielu twórców ludowych przekonało się do tworzenia swoich prac właśnie w tej technice. Odbitki pozyskane z drewnianych matryc sprzedawane były potem na wiejskich odpustach.

W naszej wystawie nawiązujemy do ludowej, czasem naiwnej twórczości, uproszczonej, a niekiedy wręcz zabawnej, przedstawionej z przymrużeniem oka.

Prace drzeworytnicze znajdujące się na wystawie w dużej mierze nawiązują do ludowych przysłów, zaczerpniętych z bogatych zbiorów słynnego polskiego etnografa, Oskara Kolberga. Oprócz tego znajdziemy tutaj także wizerunki świętych.

Poza drzeworytami prezentujemy również prace linorytnicze, nawiązujące do twórczości ludowej i do związanych z nią publikacji książkowych, które wydajemy. Linoryty przedstawione na wystawie zostały wykorzystane jako ilustracje w naszych tytułach: „Pieśni Grozy: Straszne, mordercze i tajemnicze polskie pieśni ludowe” oraz „Diabły, demony, czarty i biesy”. Chcemy przedstawić nie tylko ludowe spojrzenie na sztukę, ale także jej dialog ze współczesną rzeczywistością, nowoczesnymi wydaniami i publikacjami.

Kiedy: 

  • 18-25 sierpnia 2023, godz. 11.00–17.00 (w trakcie Festiwalu czynna do godz. 19.00)
  • Wernisaż wystawy: 17 sierpnia 2023 (czwartek), godz. 18.00

Wystawa realizowana w ramach projektu Letnia Szkoła Tradycji organizowanego przez Fundację Kultura Enter.