W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy "Skvot Masterskaya" i "Rozbitkowie"

Filmy "Skvot Masterskaya" i "Rozbitkowie"
Data rozpoczęcia 2010-07-17
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Film

Skvot Masterskaya
26 min.
Film opowiadający o aktywności squaterskiej na Białorusi. Głównym celem prób skotłowania w Mińsku było stworzenie społeczno - kulturalnego centrum dla aktywistów. Jedynym udanym i mniej - więcej długoterminowym projektem było skłot Masterskaya. Na skłocie obowiązywał zakaz spożywania alkoholu i przychodzenia pijanym. Było to związane zarówno z doświadczeniami związanymi z poprzednim miejscem (gdzie z powodu alkoholu ludzie przestali poświęcać się domowi i ten po prostu zmienił się w miejsce imprez), jak i z wymogami bezpieczeństwa. Decyzja o zakazie była przyjęta jednomyślną zgodą kolektywu, który składał się zarówno ze straightedge’ów, jak i osób pijących. Kolektyw nigdy nie był zamknięty i na zebrania mógł przyjść i przestawić swoje propozycje każdy. Obecnie w Białorusi nie ma skłotów.

Rozbitkowie
Kraj: Wlk. Brytania/Niemcy/Hiszpania
Gatunek: Dramat obyczajowy
Reżyseria: Ken Loach
Obsada: Dean Andrews, Thomas Craig, Joe Duttine, Steve Huison
Rok produkcji: 2001
Czas trwania: 92 minuty
Ken Loach, naczelny lewicujący buntownik brytyjskiego kina, pokazuje tragiczne skutki akcji prywatyzowania kolei, przeprowadzonej przez rząd Margaret Thatcher. W 1995 roku, w wyniku neoliberalnej polityki Margaret Thatcher, Wielka Brytania przystąpiła do akcji prywatyzowania kolei. Prywatyzacji uległy też państwowe linie British Rail. W ten sposób grupa kolejarzy z Południowego Yorkshire została zagrożona utratą pracy.
Paul (Joe Duttine), Mick (Thomas Craig), Len (Andy Swallow) i Gerry (Venn Tracey), długoletni i doświadczeni pracownicy kolei, nie umieją zaakceptować wymagań nowego pracodawcy. Świeżo upieczony właściciel East Midland Infrastucture wprowadza nową organizację pracy. Oficjalnie jego celem jest stawianie klienta na pierwszym miejscu. W rzeczywistości jednak chodzi o to, aby jak najmniejszym wkładem finansowym zyskać jak najwięcej pasażerów. Płacą za to zwłaszcza zwykli kolejarze. Muszą pracować szybciej, dłużej i wydajniej za mniejsze niż dotąd wynagrodzenie. Dodatkowo pracodawca naciska na nich, aby dobrowolnie porzucili pracę zadowalając się wysoką odprawą. Inni z byle powodu tracą posady, co prowadzi do rodzinnych tragedii.

Film w ramach cyklu alterkino.

Wstęp wolny