W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy „When the Mountain meets its shadow” i „Namibia. ludobójstwo a II Rzesza”

Filmy „When the Mountain meets its shadow” i „Namibia. ludobójstwo a II Rzesza”
Data rozpoczęcia 2010-06-30
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Pokaz

When the Mountain meets its shadow
reż. Alexander Kleider & Daniela Michel
Niemcy 2009, 75 min.
Świętujmy człowieczeństwo Afryki – to slogan południowoafrykańskich mistrzostw świata w piłce nożnej 2010. Aby fani futbolu nie naoglądali się za dużo afrykańskiej nędzy, w Kapsztadzie z mapy miasta sprzątnięto całe osiedla warstw najgorzej usytuowanych. Proces ten nasilił się w związku z mistrzostwami, a rozpoczął się już kilka lat temu. Film śledzi organizację protestu i oporu mieszkańców wyrzuconych z rodzinami na bruk, rysując analogię między przymusowymi eksmisjami najbiedniejszych warstw społecznych, a systemem apartheidu.

Namibia. ludobójstwo a II Rzesza
reż. David Adetayo Olusoga
Wielka Brytania, Namibia 2005, 59 min.
Film jest jedną z nielicznych relacji ciemnej i zapomnianej karty historii kontynentu, kiedy to idea supremacji białej rasy kształtowała politykę zachodnich imperiów kolonialnych – to na jej tle powstawała terminologia nazizmu, w tym teoria Lebensraum, przestrzeni do życia. Ponad 30 lat przed wprowadzeniem owych idei w praktykę na gruncie europejskim, 75 procent ludu Herero, rdzennych mieszkańców Namibii – najcenniejszej z kolonii niemieckiego imperium – padło ich ofiarą. Namibia, ludobójstwo a II Rzesza jest zatem brakującym ogniwem ewolucji imperializmu: śledzi losy Herero, stanowiących – jak cała wówczas ludność Afryki, a później również niechciane społeczności Europy – przedmiot eksploatacji, a równocześnie badań, które miały na celu wskazać ich niższość wobec rasy wybranej. W końcu, film kreśli sylwetki wiernych prototypów architektów nazizmu, jak Eugen Fischer – idol i nauczyciel Josefa Mengele. Nie dziwi więc, że ujęcia ilustrujące tragiczną historię Namibii poprzedzone są kadrami z niemieckich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu.

W razie deszczu – pokaz przeniesiony do Tektury.
Wstęp wolny