W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Klub Filmowy Przegląd filmów TVP Polonia

Data rozpoczęcia 2008-12-12
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Projekcja filmowa

Blok filmowy - reportaże i filmy dokumentalne TVP Polonia.


„My wszyscy są Polacy"
reż. J. Ziółkowska

Film został zrealizowany w tym roku na rumuńskiej Bukowinie. Tamtejsza Polonia przybyła na te tereny jeszcze za czasów Austro-Węgier. Niedaleko Suczawy mieszkają potomkowie polskich chłopów z biednych wsi regionu małopolskiego ( głównie okolic Rzeszowa) oraz górale czadeccy, którzy zamieszkują górzyste tereny północnej Bukowiny w takich wsiach jak min. Poliana Mikuli, Nowy Sołoniec. Bukowina nazywana jest rumuńską Szwajcarią, ponieważ zamieszkuja ja przeróżne narodowości, żyjące ze sobą w zgodzie i tolerancji. Do czasów współczesnych Polonia zachowała piekny język i odrębność kulturową także z racji wyznania są katolikami natomiast Rumuni, Ukraincy są prawosławni.
'20 min"Na Orawie biją dzwony "
reż. K. Kubiak

Film o horyzoncie dźwiękowym tradycyjnych mieszkańców Orawy. O roli dzwonnic odpędzających burze, o dzwoniarzach, którym wieś płaciła za ich wydajną pracę, o aspekcie religijnym dzwonienia. Ciekawa i wielowątkowa opowieść.
'29 min„Gdzie są nasi?"
reż. K. Kubiak

Opowieść osadzona w realiach Bukowiny rumuńskiej, i wsi polskich położonych nieopodal siebie. Film o odkrywaniu, nazywaniu i pracy nad własną tożsamością narodową i etniczną. Piłka nożna staje się tutaj świetnym pretekstem, aby ukazać próbę radzenia sobie z podwójną tożsamością. Tu naprawdę trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie - gdzie są nasi - kim oni są, a także kim jestem ja sam i moja rodzina? Nie uda się umknąć przed zakreśleniem własnej tutejszości i odniesieniem jej do ojczyzny przodków. I wreszcie to ostatnie pytanie o granice mojej własne ojczyzny i o jej podwójność. Jak to możliwe?
'30 min„Ciocia Leoncia i inni"
reż. K. Kubiak

Nowy Sołoniec to polska wieś w Rumunii. Osadnictwo to należy do najbardziej niezwykłych przykładów zachowania polskiej tożsamości, wiary i języka przez izolowaną grupę, która 200 lat wcześniej przybyła na obce terytorium. W tej gęsto zaludnionej wsi żyją prości lecz zarazem barwni ludzie. Jedną z takich osób jest właśnie „ciocia" Leoncia - niezwykła i charyzmatyczna osoba. To ona przez lata, bezinteresownie zajmowała się Domem Polskim w tej wiosce. Próba odpowiedzi na pytania : kim jesteś? Kim są twoi krewni? Co to jest ojczyzna? Gdzie są twoi najbliżsi? Bo też rodziny miejscowych porozjeżdżały się po całym świecie.

Fragmenty codziennego życia cioci Leonci i jej sąsiadów. Codzienna krzątanina. Próba opisu

Fenomenu polskości który nie ma swojego odpowiednika w całej Europie.
'29 min

„W Pleszy"
reż. K. Kubiak

Plesza to jedyna polska wieś na rumuńskiej Bukowinie położona na górskim stoku. Podobno w początkach XIX wieku, przybyli z czadeckiego górale osiedlili się pod Czerniowcami, ale nieprzyzwyczajeni do życia na równinie poprosili o inną lokalizację swojej wioski. Tak powstała Plesza. Obecnie 98% tamtejszej ludności przyznaje się do polskiego pochodzenia. Opowieśc o życiu codziennym, osadzonym w egzotycznej codzienności wśród rumuńskich sąsiadów.
'27 min„Ballada o straszliwej zbrodni na Makowej górze "
reż. K. Kubiak

Niesamowita opowieść o wydarzeniach, które posłużyły do napisania tej dziadowsko, straganiarskiej pieśni, kiedy to młody chłopak mieszkający na Makowskiej Górze wymordował swoją rodzinę. Milicja i UB wydało pocztówki z ofiarami zbrodni. Ta wstrząsająca historia opowiadana jest do dziś przez starszych ludzi a w epoce dancingów melodia Makowskiej góry grana była w okolicznych remizach.
'30 min

Najważniejsze wydarzenia cykliczne