W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert „Nuty Narodów”
Data rozpoczęcia 2009-05-30
Godzina rozpoczęcia 16:00
Kategoria Koncert

"Nuty Narodów" to wyjątkowe wydarzenie artystyczne podczas którego na jednej scenie spotkają się przedstawiciele różnych narodów i wyznań. W programie znajdą zarówno występy wokalne i taneczne, jak również pokazy obrzędowe. Wystąpią zespół kultury czeczeńskiej "Gwiazdy Czeczenii", cygański zespół wokalno-taneczny "Romani Ciercheń", Zespół folkowy "Chwyla", Zespół Pieśni i Tańca "Dumka" i grupa "Słowiański Gród".

Zespół kultury czeczeńskiej "Gwiazdy Czeczenii" założony został w sierpniu 2008 roku i jest prowadzony przez wolontariuszy Centrum Wolontariatu w Lublinie. W jego skład wchodzą dzieci czeczeńskich uchodźców mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Lublinie oraz mieszkający na terenie miasta. Grupa zadebiutowała podczas ubiegłorocznego koncertu "Nuty Narodów" w ramach projektu Wielokulturowy Lublin. Od tego czasu zespół, występował wielokrotnie podczas różnych imprez kulturalnych i uroczystości na terenie Lublina i regionu, gdzie prezentował taniec i kulturę czeczeńską.

Cygański zespół wokalno-taneczny "Romani Ciercheń" istnieje od maja 1996 roku. Tworzy go 13 osób narodowości romskiej. Repertuar zespołu stanowią pieśni cygańskie zaaranżowane współcześnie, lecz śpiewane głównie w języku Romów. Oprócz muzyki zespół prezentuje także taniec w oryginalnych strojach cygańskich. Działalność artystyczną grupy stanowią występy na imprezach kulturalno-rozrywkowych oraz udział w przeglądach i festiwalach. Zespół występował w różnych miastach w Polsce (Warszawa, Lublin, Siedlce, Puławy, Annopol, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Poniatowa, Łuków, Rejowiec, Krasnystaw, Biłgoraj, Krasnobród). Szczególnym osiągnięciem zespołu jest udział w koncercie "Z cyganami w świat" , który odbył się w Siedlcach w 1999. Zespół wystąpił wówczas u boku takich gwiazd muzyki cygańskiej jak Don Vasyl i Roma. Zespół jest także laureatem V Przeglądu Piosenki Biesiadnej w Puławach.

Zespół folkowy "Chwyla" powstał w 2008 roku. Tworzy go ukraińska młodzież studiująca w Lublinie. Przed rozpoczęciem studiów członkowie zespołu zaangażowani byli w ukraińską działalność artystyczną w swoich rodzinnych miejscowościach. "Chwyla" zrodziła się z potrzeby samorealizacji artystycznej w języku ojczystym młodzieży ukraińskiej także w czasie studiów. Twórczość zespołu inspirowana jest folklorem ukraińskim z różnych regionów, w szczególności z Podlasia, Polesia i Łemkowszczyzny.

Zespół Pieśni i Tańca "Dumka" został założony w 1969 r. przez nauczyciela języka ukraińskiego Teofila Szczerbę. Podstawę jego składu od początku istnienia stanowili uczniowie tzw. "klas ukraińskich" Liceum w Górowie Iławeckim. Początkowo zespół brał udział w uroczystościach i świętach organizowanych przez środowisko ukraińskie zamieszkujące teren Warmii i Mazur oraz w ogólnopolskich festiwalach kultury ukraińskiej. Szybko zdobył uznanie i popularność, co zaowocowało szeregiem zaproszeń na festiwale i przeglądy folklorystyczne terenu całej Polski i z zagranicy. Zespół ma na swoim koncie ponad tysiąc koncertów w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Rosji, na Ukrainie i we Francji. Otrzymał wiele nagród, wyróżnień i dyplomów uznania za swoją działalność, dorobek i prezentowany repertuar. Od 1990 r. zespół wraz z grupą dziecięcą "Dumoczka" funkcjonuje przy Liceum Ogólnokształcącym z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim i liczy około 60 członków. Podczas koncertów prezentuje folklor ukraiński wzbogacony pięknymi strojami z różnych regionów Ukrainy. Od 1993 r. kierownikiem "Dumki" jest Maria Olga Sycz, zaś choreografami Michał Semotiuk oraz Alicja Krawczuk.

"Słowiański Gród" to grupa zajmująca się kultywowaniem i odtwarzaniem życia Słowian wschodnich (tereny dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i międzyrzecza Wieprza i Bugu). W jej skład wchodzą absolwenci archeologii, licealiści, gimnazjaliści, pasjonaci oraz studenci białoruscy. Podczas odbywających się cyklicznie "Spotkań z Żywą Historią" popularyzują kulturę duchową i materialną słowiańskich przodków. Przygotowują również pokazy walki, uzbrojenia, tańca, strzelania z łuku, lepienia z gliny, pisania gęsim piórem, tkania krajek, drzeworytu i krzemieniarstwa. Dodatkową atrakcją jest pokaz wczesnośredniowiecznej kuchni, ognisko i plac zabaw. Podczas występu grupa zaprezentuje etniczną muzykę i pieśni białoruskie, tańce, walki i tańce z ogniem poświęcone słowiańskim bóstwom.

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej powstał w 1848 roku jako jedna z pierwszych powojennych grup folklorystycznych w kraju pod nazwą Teatr Młodego Widza. W 1953 teatr przekształcił się w Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej, a od 1998 roku funkcjonuje pod obecną nazwą. Kaniorowcy, jak się popularnie mówi o zespole od imienia jego założycielki Wandy Kaniorowej, związani są z nim przez całe młode życie, nawet po kilkanaście, a i więcej lat. Tu się edukują, wychowują, a także po prostu bawią, awansując z grup dziecięcych, młodzieżowych aż do I Reprezentacji i przyswajając niebywale obecnie bogaty repertuar. Obejmuje on opracowane artystycznie przez wybitnych - w większości własnych - choreografów i muzyków melodie, pieśni i tańce z niemal wszystkich regionów Polski, od rodzimych lubelskich czy rzeszowskich po wielkopolskie, od nowosądeckich czy cieszyńskich po najnowsze – kaszubskie i tańce Krakowiaków Wschodnich, a także tańce narodowe - polonezy, mazury, kujawiaki, oberki, krakowiaki. Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” jest ambasadorem naszego kraju i regionu, obdarowującym polskim folklorem ludzi z krajów niemal wszystkich kontynentów, do których w niezliczonych wojażach docierał, lauretem ogromnej ilości festiwali w kraju i zagranicą. Jest organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, odbywających się w Lublinie, które od roku 2000 szczycą się patronatem CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej. Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” uhonorowany został licznymi dowodami uznania, nagrodami Ministra Kultury,Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych, Wojewody i Prezydenta Lublina. W 2008 roku uhonorowany został prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Obecnie Zespół liczy 16 grup tanecznych i 2 kapele a w zajęciach uczestniczy około 500 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 25 lat. Podczas koncertu „Nuty Narodów” w ramach „Wielokulturowego Lublina 2009” zaprezentuje się grupa Lubliniacy, której opiekunem i choreografem jest Monika Pacek.