W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert symfoniczny
Data rozpoczęcia 2024-03-15
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 40-70 zł
Kategoria Koncert

Od premiery dzieła „España” Emmanuela Chabrier w 1883 roku zauważa się silny wzrost popularności stylizowanej muzyki hiszpańskiej w utworach kompozytorów klasycznych (np. późniejsza Iberia C. Debussy’ego, czy Rapsodie espagnole M. Ravela). Ten „utwór w F-dur i nic więcej”, jak zwykł mawiać o nim sam kompozytor, dość szybko zdobył uznanie innych kompozytorów francuskich (Lecocq, Duparc, de Falla), a nawet samego Gustawa Mahlera, który określił go jako „początek nowoczesnej muzyki”. Jak w przypadku wielu utworów inspirowanych kulturą innego kraju, tak i ten powstał z inspiracji podróżą. Ta wywarła na kompozytorze nie tylko silne wrażenie i zauroczenie tamtejszą kulturą, ale również umożliwiła mu zebranie oryginalnych melodii tanecznych, które wykorzystał później w swojej rapsodii orkiestrowej.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej hiszpański kompozytor Joaquín Rodrigo odbywa swą podróż poślubną w odwiedzając m.in. ogrody królewskie pałacu Aranjuez. Poruszony niesamowita atmosferą miejsca, tętniącego klimatem końca XVIII wieku, postanawia napisać utwór – koncert na gitarę. Pomimo radosnej aury o hiszpańskim kolorycie, którą słychać już od pierwszych taktów Allegro con spirito, kompozytor zawarł w koncercie również reminiscencje własnych przeżyć – lęku przed zbliżającą się wojną, niedawnej śmierci dziecka oraz ciężkiej choroby żony. Wyraźnie widać to na przykładzie elegijnego Adagio – dialogu gitary z instrumentami solowymi.

Concerto de Aranjuez jest pierwszym utworem, praktycznie niewidomego od 3. roku życia, kompozytora skomponowanym na gitarę i orkiestrę. Premiera koncertu odbyła się w czasie II wojny światowej w Barcelonie (1940) w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Barcelony oraz osoby, dla której Rodrigo dedykował dzieło – hiszpańskiego gitarzysty i kompozytora Regina Sainza e la Mazy.

Nie należy do rzadkości fakt, iż muzyka dzieła scenicznego przyćmiewa na przestrzeni lat popularnością samo dzieło, w ramach którego została napisana. Tak też jest w przypadku baletu „Trójgraniasty kapelusz” Manuela de Falli, który funkcjonuje przede wszystkim w formie dwóch suit orkiestrowych. Napisany na zamówienie słynnego Siergieja Dagilewa balet traktuje o pewnym wysoko postawionym miejskim urzędniku (corregidor), którego oznaką jest właśnie tytułowy kapelusz, i którego zaloty do mężatej młynarki zostają publicznie obnażone. W nawiązującej do folkloru andaluzyjskiego muzyce możemy odnaleźc takie obrazy jak: Taniec młynarki (fandango), Taniec młynarza (seguidillas), Taniec sąsiadów (farruca), Corregidor, czy Popołudnie.

Wystąpią:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
  • Mauricio Dĺaz Álvarez – gitara
  • Marek Wroniszewski – dyrygent

Program:

  • E. Chabrier – España
  • J. Rodrigo – Concierto de Aranjuez
  • M. de Falla – I i II suita „Trójgraniasty kapelusz”

Bilety w cenie:

  • premium: 70.00 zł
  • normalny: 50.00 zł
  • ulgowy: 40.00 zł

Pozostałe rodzaje biletów dostępne bezpośrednio w kasie Filharmonii.

Koncert wchodzi w skład karnetu na marzec. Karnet w cenie 208,00 zł (normalny), 160,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 1.03, 8.03, 15.03 oraz 22.03. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.