W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
MusiCircus Johna Cage’a
Data rozpoczęcia 2012-06-02
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Zamek Lubelski - Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9
Kategoria Koncert

Projekt muzyczno-dźwiękowy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Wstęp wolny

Wystąpią:

Anthony Pateras (Melbourne, Australia/Bruksela, Belgia)
Pavel Fajt (Brno, Czechy)
Gintautas Gascevičius (Wilno, Litwa)
Ensemble Nostri Temporis (Kijów, Ukraina)
Warsaw Gamelan Group (Warszawa, Polska)
Sambasim (Lublin, Polska)
Pupile Awangardy (Lublin, Polska)
Konrad Chyl (Lublin, Polska)
Michał Skubaniec (Lublin, Polska)

Współpraca: Michał Mendyk, Konrad Chyl

„MusiCircus” to projekt muzyczno-dźwiękowy Johna Cage’a z 1967 r. o charakterze happeningowym na kilku lub kilkunastu artystów lub zespołów muzycznych grających różne gatunki muzyki jednocześnie w tej samej przestrzeni. Lubelska wersja „MusiCircus” odwołuje się do perkusyjnych korzeni muzyki Johna Cage'a.

“Z pewnego pukntu widzenia, muzyka to po prostu sztuka skupiania uwagi na jednej rzeczy w danym momencie. W mojej twórczości z całych sił próbuję NIE skupiać uwagi na tylko jednej rzeczy. Moje podejście nazywam „cyrkiem muzycznym” (musicircus), który polega na jednoczesnym dzianiu się wielu rzeczy; to współistnienie niepowiązanych ze sobą działań.”
JOHN CAGE


Anthony Pateras
Australijski kompozytor i muzyk obecnie rezydujący w Brukseli. Zajmuje się muzyką improwizowaną, gra na fortepianie - głównie preparowanym, ale także na instrumentach elektronicznych (komputer, syntezator analogowy) – i tworzy muzykę do krótkich filmów. Jego utwory były wykonywane przez Orkiestrę Kameralną Radia Holenderskiego, Orkiestrę Symfoniczną z Melbourne, Flux String Quartet, Slave Pianos oraz Orkiestrę Filharmoniczną z Los Angeles. Zdobył rekomendację Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów przy UNESCO (Paryż, 2004) oraz honorowe wyróżnienia w konkursie EAR Radio (Budapeszt, 2003) oraz Gaudeamus Music Week (2004).

Pavel Fajt
Od połowy lat 80. Pavel Fajt jest jednym z najwybitniejszych muzyków czeskiej alternatywnej sceny rockowej. Jako perkusista, kompozytor i lider zespołu odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu tożsamości charakterystycznego czeskiego rocka. W Czechach Fajt został zauważony jako członek nowatorskiej grupy Dunaj. Na arenie międzynarodowej jest najlepiej znany z występów w duecie z Ivą Bittovą i z pojawienia się w dokumentalnym filmie Step Across the Border, którego bohaterem jest awangardowy gitarzysta Fredzie Frith.

Gintautas Gascevičius
Gintautas Gascevičius jest jednym z najbardziej utytułowanych muzyków na Litwie. Jego wykonania charakteryzują się oryginalnym stylem, stąd często bywa określany mianem „dzikiego Litwina”. Gascevičius grał w całej Europie; nagrał 30 albumów. Obecnie pracuje nad dużym projektem muzycznym opartym na specjalnie do tego celu wykonanych instrumentach.

Ensemble Nostri Temporis
Utworzony w Kijowie w 2007 roku, Ensemble Nostri Temporis jest wspólnym dziełem kompozytorów i wykonawców Maxyma Kolomiietsa i Alexeya Shmuraka. Od 2010 roku zespół kierowany jest przez kompozytora Bohdana Sehina. Od momentu powstania grupy jej priorytetem było wspieranie tworzenia nowej muzyki akademickiej. Dzięki ścisłej współpracy z całym wachlarzem współczesnych kompozytorów, Ensemble objawił publiczności wiele nowych nazwisk i zainicjował pojawienie się fali oryginalnych kompozycji.

Warsaw Gamelan Group
Warsaw Gamelan Group jest jedynym w Polsce zespołem prezentującym tradycyjną muzykę indonezyjską z Jawy Środkowej. Instrumenty, na których gra WGG zostały sprowadzone przez Ambasadę Republiki Indonezji, a część muzyków z grupy doskonaliła swój warsztat także studiując na wydziałach tradycyjnej muzyki gamelanowej na Jawie. Warsaw Gamelan Group ma w swym repertuarze zarówno uroczyste utwory wykonywane od wielu lat na dworach, w teatrach i podczas różnego rodzaju uroczystości, jak i współczesne kompozycje pisane na ten skład instrumentów.

Sambasim
Sambasim to lubelski zespół perkusyjny, który wielokrotnie uświetniał uliczne parady, imprezy klubowe, jak i występy sceniczne w całej Polsce i poza jej granicami. Obecnie zespół występuje w jedenastoosobowym składzie. W repertuarze grupy są zarówno tradycyjne utwory o afrykańskich korzeniach wywodzące się z północy Brazylii (afoxé, congo, côco), postrzegana jako wizytówka kraju samba uliczna, jak i rytmy całkiem współczesne (drum&bass, charme czy samba-funk).

Pupile Awangardy
Niezwykła łatwość improwizacji, praktykowanie wczuwania się w nastrój, wymedytowana narracja. Od kompozycji, do improwizacji. Od praktyki do wolności. Pupile Awangardy to kolejne oblicze zespołu MEM, tym razem garnki emaliowane, gitara basowa i głos. Męski i żeński charakter dwóch wiodących instrumentów, czyli bas i żeński głos, osnute impersonalnym brzmieniem i mechaniczno-cykliczną rytmiką garnków. Skład: Dorota Krempa, Piotr Kala, Sebastian Napierała.

Konrad Chyl
Filozof, muzyk, kurator projektu muzycznego audioLogie realizowanego w Ośrodku Rozdroża. Poszukuje własnej formuły działania (sytuacja dźwiękowa) na pograniczu koncertu i instalacji dźwiękowej.

Michał Skubaniec
Muzyk - gra na instrumentach perkusyjnych i gitarze basowej. Historia jego muzykowania sięga 12 lat. Naukę rozpoczął u Jerzego „Słomy” Słomińskiego, prekursora gry na bębnach w Polsce. Grał m.in. w zespołach Skubańce, Sambasim i Ania z Zielonego Wzgórza. Obecnie jest członkiem kilku projektów muzycznych, wśród których jest Lubelski Spokój.


Rok Johna Cage’a – Lublin 2012
www.johncageyear.pl

Organizator:
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
www.rozdroza.com

Współorganizator:
Muzeum Lubelskie w Lublinie
www.zamek-lublin.pl