W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Muzyczna Scena Andersena - Kury
Data rozpoczęcia 2011-10-12
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Koncert

Reaktywowane po 9 latach "Kury" na prośbę katowickiego Off Festivalu 2011 stały się pretekstem stworzenia jesiennej dwutygodniowej trasy wznowieniowej. Jednym z nielicznych miejsc w których będziemy mieli okazję zobaczyć muzyków po latach nieobecności, będzie lubelski "Andersen".

Kury powstały w kwietniu 1992 roku w Sopocie z inicjatywy Tymona Tymańskiego. Od paru lat Tymański poświęcił się grupie Miłość i jazzowi.
Do Kur Tymański zaprosił swego przyjaciela z dzieciństwa, gitarzystę Piotra Pawlaka, który w owym czasie był filarem trójmiejskiej grupy Bielizna. Perkusistą grupy został Jacek Olter, który w latach 1991-2000 współpracował prawie ze wszystkimi składami Tymańskiego. Czwartym członkiem grupy została wokalistka Ania Lasocka.

W 1996 roku Tymański napisał kilkanaście prześmiewczych piosenek, które miały znaleźć się na kultowej płycie „P.O.L.O.V.I.R.U.S.“. Do współpracy nad aranżacją koncept-albumu Tymański zaprosił też przyjaciela z czasów fascynacji nową falą i punk rockiem – sopockiego muzyka Olafa Deriglasoffa. Do nagrania płyty zaproszony został caly szereg gości – Leszek Możdżer, Jerzy Mazzoll, Radowan Jacuniak, Grzegorz Nawrocki, Jacek Siciarek i Larry Ugwu. Album, wydany w marcu 1998 roku przez debiutującą firmę Biodro Records (należącą m.in. do Tymańskiego), okazał się być strzałem w dziesiątkę, sprzedając się w ponad 30 tysiącach egzemplarzy i otrzymując szereg nagród. Do dziś uważany jest za jedną z najważniejszych płyt polskiej muzyki niezależnej.
W 2001 samobójczą śmiercią zginął Jacek Olter. W połowie roku Tymański i Pawlak po raz ostatni weszli razem do studia, żeby nagrać wspólny album pod szyldem Kur (korzystając z zarejestrowanych wcześniej śladów z bębnami Oltera). Album, zatytułowany „100 Lat Undergroundu“, zawierał transową muzykę z rapowanymi, społeczno-politycznymi tekstami; na płycie gościnnie wystąpił angielski muzyk DJ Scissorkicks (Anthony Chapman). W 2003 trio, w którego składzie występowali Tymon Tymański, Piotr Pawlak i Kuba Staruszkiewicz ((ex-Pink Freud), zawiesiło działalność.

Zespół ma w planach nagranie czwartej oficjalnej płyty – zapowiadanego od lat, koncertowego albumu pt. „Martwe Gitary“.

Bilety: 20 zł
Kasa biletowa: czynna od poniedziałku do czwartku: 8.00- 16.00, pt. 8:30 - 17:30 oraz 2 godz. przed wydarzeniem
kontakt i rezerwacje: tel. 81 532 32 25, 81 532 16 28 , info@teatrandersena.pl

Kontakt do organizatorów koncertu :
Joanna Wojciechowska – PR i marketing Teatru im. H. Ch. Andersena, koordynator Muzycznej Sceny Andersena
tel. 695 561 030, promocja@teatrandersena.pl
Rafał Chwała – współorganizator Muzycznej Sceny Andersena
tel. 600 422 113, r.chwala@gmail.com