W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Noc Świętojańska

Data rozpoczęcia 2009-06-19
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Plac Po Farze
Kategoria Impreza

Noc Świętojańska - najkrótsza noc w roku, zwana Sobótką lub Kupalnocką. Czas swawoli, magii i miłości, w którym woda i ogień posiadały szczególnie oczyszczającą moc.

Powszechnie wierzono, że na św. Jana słońce dwa razy kłania się ziemi, a każdy będzie mógł zapewnić sobie tej nocy szczęście i dobrobyt. To święto dziś znowu łączy nas z prastarymi wierzeniami i praktykami, szczególnie we wspólnej zabawie.

Spotkaniem na Placu po Farze - w magicznej oprawie Starego Miasta - dopełnimy tradycji świętowania nocy przesilenia. Tegoroczna lubelska Noc Świętojańska to moc energii muzycznej - brzmień folkowych, eksperymentalnych i improwizacji. Na scenie zagoszczą zarówno muzycy zza wschodniej granicy - lwowski zespół Burdon, białoruska grupa Trositsa - jak i zespoły z Lublina - Dron z egzotycznym instrumentarium, w którym prym wiodą australijskie trąby didgeridoo i indyjski sitar oraz słowiańska Orkiestra św. Mikołaja.


Burdon - lwowska kapela folkowa, założona w 2002 roku, wykonująca muzykę inspirowaną wschodnioeuropejskim - szczególnie karpackim folklorem. Aby lepiej odtworzyć dźwięki dawnej muzyki etnicznej, zespół wykorzystuje instrumenty ludowe. Ale oprócz tego muzycy chcą tradycję traktować w świeży, współczesny sposób, bez udawania, że utwory do końca odpowiadają autentycznemu materiałowi.

Trojca - Grupa powstała w 1996 roku na Białorusi. Nazwa "Troitsa" oznacza liczebnik trzy (czyli liczbę członków), ale też religijny termin "Trójca", co ma podkreślać zakorzenienie grupy w narodowej tradycji. Oryginalne kompozycje, bogate instrumentarium, profesjonalizm widoczny w śpiewie lidera i technicznych umiejętnościach towarzyszących mu muzyków, przyniosły grupie rozgłos i uznanie publiczności wielu krajów. Zespół wielokrotnie gościł w Lublinie. Surowe, powściągliwe brzmienie wokalu ubarwione nieraz zostaje żywiołowymi, instrumentalnymi ścieżkami. Gdzie indziej - emocjonalnie snute opowieści rozpływają się w zredukowanych, uspokojonych brzmieniach. Troista na scenie, to hipnotyczne brzmienie archaicznej białoruszczyzny - garść tajemniczej białoruskiej tradycji z domieszką zróżnicowanej muzyki świata.

Orkiestra Św. Mikołaja - lubelska grupa, istniejąca od 1988 r., od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną rodzimym folklorem muzycznym. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie wielu manier wokalnych, m.in. "białego śpiewu". W swoich aranżacjach siedmioosobowa grupa stosuje często egzotyczne instrumenty strunowe i całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu nadając mu mistyczną aurę. Muzyka Orkiestry to kolaż tematów, transowe brzmienia i zaskakujące świeżością aranżacje. To świetny dialog muzyków, i indywidualność warsztatu zarazem. Na scenie tradycja łączy się ze współczesnością, wciągając słuchacza w zniewalającą podróż w głąb muzycznej przygody.

Dron - młody, obiecujący zespół z Lublina. Nazwa zespołu to podstawowy dźwięk na didgeridoo. Ten oryginalny australijski instrument stanowi trzon grupy. Muzyka zespołu jest eksperymentalna, w dużej części oparta o improwizacje. Każdy z jej członków wywodzi się muzycznie z innego gatunku - łączy ich jedna idea tworzenie muzyki z zakresu "Word Music".

Organizatorem Nocy Świętojańskiej 2009 jest lubelskie Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego - skupiające muzyków, animatorów kultury, studentów. Działania Stowarzyszenia od lat skupia się na popularyzacji wartości kultury tradycyjnej we wszelkich jej przejawach. Najważniejszymi przedsięwzięciami Stowarzyszenia jest pismo folkowe Gadki Chatki oraz współorganizowanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Tradycyjnej "Mikołajki Folkowe".

Najważniejsze wydarzenia cykliczne