W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Otwarcie wystawy "Maria Skłodowska-Curie i kwiaty"

Data rozpoczęcia 2017-07-20
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Ogród Botaniczny UMCS (teren przed Dworkiem Kościuszków, wejście do Ogrodu od strony ulicy Willowej
Organizator Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Rok 2017 jest szczególny dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - obchodzimy bowiem 150. rocznicę urodzin Patronki naszej Uczelni. Okrągły jubileusz urodzin Marii Curie-Skłodowskiej to doskonała okazja, aby przybliżyć jej sylwetkę i dokonania.

Pasja zdobywania wiedzy oraz niebywała determinacja uczonej doprowadziły do odkryć, które stały się impulsem rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki i medycyny. Skłodowska została pierwszą kobietą profesorem oraz kierownikiem laboratorium badawczego na Sorbonie. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszechczasów przez prestiżowy magazyn „New Scientist”.

Maria Skłodowska jako dziecko spędzała wakacje u rodziny na wsi i tam pokochała drzewa oraz kwiaty. Będąc już uznaną uczoną najchętniej odpoczywała poza miastem, w czasie pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Znana była także z tego, że uwielbiała róże – hodowała je w swoim ogrodzie i nieopodal laboratorium, w którym dokonała epokowych odkryć. Fascynacja przyrodą towarzyszyła jej tak naprawdę przez całe życie.

W ramach trwających obchodów UMCS zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy pt. „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”. 
Dla wszystkich zainteresowanych - w dniu otwarcia wystawy wejście do Ogrodu Botanicznego od godziny 12.00 jest darmowe!

Wystawa została przygotowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej kuratorem jest Alicja Rafalska-Łasocha.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne