W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Podły, okrutny, zły

Data rozpoczęcia 2019-05-23
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 12 / 15 zł
Kategoria Film

Wyróżniony za reżyserię i za muzykę na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz ciepło przyjęty przez widzów Splat!FilmFest.

Prawdziwa historia seryjnego mordercy Teda Bundy’ego, którego zbrodnie wstrząsnęły Ameryką w latach 70-tych.

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Ted szybko zdobył serce Liz, która samotnie wychowywała córkę. Przez parę lat tworzyli sielankową rodzinę. Ideał runął, gdy Ted został aresztowany pod zarzutem makabrycznych zbrodni. Przystojny, czarujący, charyzmatyczny, czy podły, okrutny, zły?

Losy Bundy’ego śledzi cała Ameryka – to pierwszy proces w historii transmitowany przez telewizję. Zakochane kobiety przyjeżdżają na salę sądową; Bundy zyskuje medialną sławę oraz rzeszę wierzących w jego niewinność fanek. Liz musi zdecydować: pozostać u jego boku, czy chronić siebie i córkę?

Sundance Film Festival 2019 – światowa premiera
Tribeca Film Festival 2019 – sekcja Spotlight Narrative

Chociaż w Ameryce żyje zaledwie pięć procent światowej populacji, to właśnie tutaj mieszkało aż 67% udokumentowanych seryjnych morderców całego świata. W ciągu ostatniego półtora wieku była to porażająca liczba 2.743 osób. FBI ocenia, że w każdej chwili w USA działa od 25 do 50 aktywnych seryjnych zabójców. Jednak nawet przy ogromnej ilości ofiar, prawdopodobnie to ten jeden morderca odcisnął największe piętno na świadomości społecznej Amerykanów – Theodore Robert Bundy.

Historia Teda Bundy’ego jest obrzydliwa i dramatyczna. Bundy wykorzystywał swój rozbrajający urok osobisty do uwodzenia i mordowania ofiar. Był też mistrzem w zmienianiu modus operandi, żeby zmylić śledczych. Dwa razy, w pełen fantazji i bardzo śmiały sposób, uciekał spod kurateli policji. W końcu tuż przed egzekucją, 24 stycznia 1989, po latach wypierania się ohydnych zbrodni, Bundy przyznał się do zamordowania ponad trzydziestu kobiet pomiędzy rokiem 1974 a 1978. Eksperci uważają, że prawdziwa liczba ofiar Bundy’ego jest znacznie wyższa.

Jednak tym, co naprawdę wyróżnia Bundy’ego spośród innych – poza liczbą ofiar i umiejętnością unikania schwytania – jest poziom perwersyjnej celebryckiej sławy, a nawet podziwu i wiary w jego niewinność, jaką osiągnęło niewielu innych seryjnych zabójców z Ameryki. Bundy doskonale umiał wykorzystać amerykańskie media do zdobycia pokaźnej grupy fanatycznych zwolenników, przecząc całkowicie temu, jak postrzega się seryjnych morderców. Był czarującym, przystojnym białym mężczyzną z potencjałem świetnej kariery, przez co jego kochanki, a także wielu przyjaciół i znajomych nie mogło uwierzyć, że byłby zdolny do tak okrutnych czynów. To pozwalało mu przez wiele lat wymykać się karze. Nawet podczas procesu przyciągał wielu zwolenników, których mylił jego atrakcyjny wygląd i urok.

reżyseria: Joe Berlinger
obsada: Jim Parsons, James Hetfield, Dylan Baker, Terry Kinney, John Malkovich, Lily Collins, Zac Efron, Angela Sarafyan
kryminał, thriller, biograficzny / USA / 2019
czas trwania: 108 min

Splat!Nights to najważniejsze i najlepsze współczesne kino gatunkowe. To całoroczny cykl, będący częścią międzynarodowego festiwalu horroru, fantastyki i kina gatunkowego Splat!FilmFest.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne