W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocję reprintu książki "Die Judenstadt von Lublin"

Promocję reprintu książki "Die Judenstadt von Lublin"
Data rozpoczęcia 2012-09-25
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Instytut Germanistyki UMCS zapraszają na promocję reprintu książki Mejera Bałabana "Die Judenstadt von Lublin" oraz jej polskiego wydania „Żydowskie miasto w Lublinie” w tłumaczeniu prof. Jana Doktóra.

W promocji wezmą udział: prof. Hartmut Eggert, prof. Janusz Golec i dr Adam Kopciowski.

Książka M. Bałabana "Die Judenstadt von Lublin" ("Żydowskie miasto w Lublinie") to reprint przewodnika po lubelskiej dzielnicy żydowskiej. Autor tekstu - Majer Bałaban był jednym z najwybitniejszych badaczy historii Żydów, a zwłaszcza dziejów tego narodu w Polsce. Książka jest dziełem niezwykłym. Powstawała w okresie I wojny światowej, została wydana w 1919 roku Berlinie z ilustracjami Karla Richarda Henkera. Opowiada ze znawstwem o żydowskim mieście w Lublinie dzięki czemu miasto, które nie istnieje ożywa przed oczami czytelnika.

Książka Bałabana nie powstała jako kompilacja materiałów różnego pochodzenia – jak można by mniemać, czytając we wstępie o „pracy pisanej w czasie wojny” – lecz jest świetną lekturą, dziełem dobrze opracowanym, które prezentuje o wiele więcej niż zwykły przewodnik historyczny po mieście, stanowi bowiem opis dziejów dzielnicy żydowskiej. (…) Książka Bałabana jako reprint i w polskim przekładzie może stać się jeszcze jednym kamykiem w mozaice pamięci. Być może także ożywi dzieje tego miejsca w jego głębokim, historycznym wymiarze, nawet jeśli nowsze badania naukowe skorygują te czy inne detale ogólnego obrazu. Potrzeba przywrócenia do społecznej pamięci całej historii Miasta Żydowskiego w Lublinie, o którą Bałaban troszczył się w roku 1918 (podkreślał to, gdy kończył pracę nad manuskryptem), jest dzisiaj, siedemdziesiąt lat po zniszczeniu dzielnicy żydowskiej, deportacji i zamordowaniu jej mieszkańców, aktualna bardziej niż kiedykolwiek.
Z posłowia Hartmuta Eggerta

Prof. Hartmut Eggert – emerytowany profesor Freie Universität Berlin. Badacz historii powieści z XVIII–XX wieku i kultury czytelnictwa oraz socjalizacji poprzez czytanie. Autor i wydawca cenionych publikacji książkowych. Profesor honorowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Prof. Janusz Golec – profesor zwyczajny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i dyrektor Instytutu Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej. Badacz literatury niemieckiego ekspresjonizmu i okresu Republiki Weimarskiej, literatury galicyjsko-austriackiej oraz stosunków polsko-niemieckich w literaturze XIX i XX wieku.

Dr Adam Kopciowski - pracownik naukowy w Zakładzie Kultury i Historii Żydów UMCS. Autor i współautor publikacji: "Zagłada Żydów w Zamościu" (Lublin 2005), "Księgi pamięci gmin żydowskich. Bibliografia/Jewish Memorial Books. A Bibliography" (Lublin 2008) oraz "Tam był kiedyś mój dom… Księgi pamięci gmin żydowskich" (Lublin 2009). Obecnie przygotowuje monografię poświęconą historii prasy żydowskiej na Lubelszczyźnie.

Wstęp wolny