W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Purimowe spotkanie z poezją i piosenką

Purimowe spotkanie z poezją i piosenką
Data rozpoczęcia 2009-03-18
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Koncert

Centrum Kultury i Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce oraz TSKŻ Oddział w Lublinie
zapraszają na koncert
PURIMOWE SPOTKANIE Z POEZJĄ I PIOSENKĄ

Wystąpią:
Danuta Stankiewicz - piosenkarka
Ernestyna Winnickia - aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie .

Purim to święto żydowskie obchodzone 14 dnia miesiąca adar (w roku przestępnym w drugim miesiącu adar) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów.
W tym dniu czytana jest w synagodze Księga Estery. Po południu spożywa się posiłek świąteczny. Tradycyjnie spożywa się trójkątne słodkie bułeczki z makiem, zwane "uszami Hamana" (hamentaszen). Święto Purim ma charakter karnawałowy i jest chętnie obchodzone także przez niereligijnych Żydów. Uczestnicy przebierają się w kostiumy, często mężczyźni w kobiece a kobiety w męskie. W tym dniu wielu religijnych Żydów popełnia ograniczone wykroczenia przeciwko prawu żydowskiemu. Tradycyjnie dzieci chodzą od domu do domu i odgrywają przedstawienie Purim Spiel, oparte na historii Estery, natomiast studenci w satyryczny sposób objaśniają naukę żydowską. Obyczaj nakazuje spełniać w święto dobre uczynki, posyłać prezenty z pokarmów ubogim osobom.

Danuta Stankiewicz (pseudonim artystyczny Danqa) - polska piosenkarka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Rządu Francuskiego (Schola Cantorum, Le Petit Conservatoire de la Chanson de Mireille w Szkole Tańca Jacques’a Bensa), jest członkiem następujących organizacji: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Związek Artystów Scen Polskich, Polskie Stowarzyszenie Estradowe, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.
Nagrała 13 albumów solowych, około 200 piosenek oraz wzięła udział w ponad 7 tysiącach koncertów w krajach całego świata i 150 programach radiowych i telewizyjnych ( m.in. przy realizacji audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie” . Zrealizowała spektakl muzyczny "Blask" pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych Victora Ashe. Występowała w poznańskim kabarecie TEY

Ernestyna Winnicka-Haselnus - polska aktorka teatralna i filmowa, obecnie aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. W latach 1976-1977 była aktorką Teatru Polskiego w Szczecinie, w latach 1977-1978 Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku, w latach 1978-1983 Teatru Narodowego w Warszawie i przez kilka lat Teatru Ochoty.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji