W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Seminarium eksperckie „Żydowskie cmentarze w polskim krajobrazie kulturowym (region Lubelszczyzny)”

Seminarium eksperckie „Żydowskie cmentarze w polskim krajobrazie kulturowym (region Lubelszczyzny)”
Data rozpoczęcia 2022-10-23
Data zakończenia 2022-10-24
Udział Bezpłatny
Kategoria Seminarium

Seminarium eksperckie „Żydowskie cmentarze w polskim krajobrazie kulturowym (region Lubelszczyzny)” 

Termin: 23 i 24 października 2022
Miejsce: Dzień I Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” ul. Grodzka 21, godzina 10:00. Dzień II Hotel Ilan, ul. Lubartowska 85, godzina 9:00.

Cmentarze żydowskie, kiedyś stanowiły ważny element miast, miasteczek i wsi. Teraz często popadają w ruinę i odchodzą do zapomnienia. ESJF, Katedra Kultury i Historii Żydów UMCS oraz Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” tworząc seminarium „Żydowskie cmentarze w polskim krajobrazie kulturowym (region Lubelszczyzny)” obrało sobie za cel podniesienie świadomości znaczenia tych nekropolii.

Zaangażowanie polskich historyków, lokalnych działaczy i innych aktywnie działających osób, jest kluczowe dla zachowania i ochrony cmentarzy żydowskich w Polsce. Gośćmi seminarium będą m.in. Ambasador Niemiec Thomas Bagger, Naczelny Rabin Michael Schudrich, Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski oraz reprezentująca European Jewish Cemeteries Initiative Klara Vlahčević Lisinski.

W seminarium udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych i społecznicy zaangażowani w ochronę cmentarzy żydowskich w województwie lubelskim, m.in. z Janowa Lubelskiego, Markuszowa czy Lubartowa, a także naukowcy podejmujący problematykę cmentarzy żydowskich.

Podczas seminarium poruszane będą tematy:

  • cmentarzy żydowskich w Polsce jako unikatowej części dziedzictwa kulturowego,
  • wymiany doświadczeń w zakresie ochrony cmentarzy żydowskich.

Omówione zostaną również najlepsze praktyki oraz możliwe projekty ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

ESJF jest organizacją non-profit z siedzibą w Niemczech. Jej głównym celem jest ochrona cmentarzy żydowskich w całej Europie, przede wszystkim w regionach dotkniętych niszczącymi skutkami Holokaustu. W 2021 roku ESJF otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Celem obecnie realizowanego projektu jest ochrona żydowskich cmentarzy w Gruzji, na Węgrzech, Litwie, w Mołdawii, Polsce, Słowacji i w Ukrainie oraz stworzenie międzynarodowej platformy współpracy w tym zakresie.

Seminarium jest realizowane w ramach projektu finansowanego przez Komisję Europejską, w konsorcjum z Foundation of Jewish Heritage i Centropą.

Seminarium ma charakter zamknięty.