W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF "Short Waves" Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych

Data rozpoczęcia 2013-04-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

Zbliża się kolejne święto polskiego krótkiego kina. Piąta edycja jednego z najważniejszych krajowych festiwali filmów krótkometrażowych startuje 4 kwietnia w Poznaniu. Na pokazy czeka już blisko 50 miast, a wśród nich Warszawa, Berlin, Londyn czy Helsinki. Pokaz lubelskiej edycji festiwalu odbędzie się 8 kwietnia.

Rokrocznie rosnąca popularność wśród widzów i coraz szersze zaangażowanie środowiska filmowego, setki nadsyłanych prac i tysiące oddanych głosów. Efekt: zasięg tegorocznej odsłony zwiększa się o kilkanaście miast w stosunku do poprzedniej. Trwający do 28 kwietnia festiwal organizuje Fundacja Ad Arte, która jednocześnie świętuje dziesięciolecie swojej działalności.

W tegorocznym konkursie głównym widzowie zobaczą: kolażowy "Foton" Alexandra Pawlika, teledysk "Katachi" duetu Katarzyna Kijek/Przemysław Adamski, rysunkowy dokument "O rządach miłości" Adeli Kaczmarek, plastelinową animację "Sponge Ideas" Katarzyny Nalewajki i Pauliny Szewczyk, dramat "Strażnicy" Krzysztofa Szota, fabularne "Święto Zmarłych" Aleksandry Terpińskiej, animację "Toto" Zbigniewa Czapli, film literacki "Umiłowanie życia" Piotra Bosackiego i obyczajową historię "Wspomnienie poprzedniego lata" Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego.


W PROGRAMIE:
1. KATACHI / SHAPE
Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2013 / 3’

Drugie życie wspomnień, które na chwilę przestają być atrybutami nostalgii. W klipie nabierają kształtu – swojego katachi. Rozpędzona parada dwóch tysięcy elementów streszcza historię wielkiej podróży, tworzy swoisty katalog pocztówek, który w szalonym tempie rozsyła pozdrowienia ze świata wyobraźni.

2. STRAŻNICY / THE GUARDIANS
Krzysztof Szot / 2013 / 15’

Leśną ścieżkę grodzi szlaban na sznurku, obok posterunek na cegłówkach. Młody Marek nie wie dlaczego tutaj trafił, stary strażnik już pewnie zapomniał. Marek lubi chłód stali pistoletu, bo ma coś jakby gorącą rękę. Stary lubi telewizję, bo ma już odsłużone. Marek będzie podbijał przepustki, ot cała robota. Pozornie.

3. TOTO
Zbigniew Czapla / 2013 / 12’

Przestrzeń dzieciństwa małego bohatera wypełnia kilka przedmiotów, a rytm dnia regulują codzienne obowiązki. Powtarzalność życia na prowincji wzmaga głód nowych wrażeń. Chłopiec spotyka tajemniczego kolekcjonera kluczy i z całą swoją naiwnością ulega jego podszeptom. Kiedy chce wrócić do domu, okazuje się, że zgubił drogę.

4. UMIŁOWANIE ŻYCIA / TO LOVE LIFE
Piotr Bosacki / 2011 / 12’

Narrator odczytuje swego rodzaju studium nad konstrukcją świata. Wyprowadza równania dla mechanizmów przyrody i obyczaju. Argumenty nauki rozstraja czasem poetycką niepewnością. Zachwyca się i kalkuluje. Ilustruje surowo i symetrycznie. Przenikanie warstw tworzy zaś strukturę filmu literackiego.

5. ŚWIĘTO ZMARŁYCH / ALL SOULS’ DAY
Aleksandra Terpińska / 2012 / 18’

Nie wypada urodzić się 1 listopada. Jednak Lenie tak wypadło. W dniu swoich osiemnastych urodzin, przed świeczkami na torcie, musi zapalić znicze na grobach. Przywykła, choć tym razem będzie inaczej. Metrykalny przełom budzi w niej pragnienie wyjaśnienia pewnej tajemnicy. Lena postanawia dorosnąć.

6. O RZĄDACH MIŁOŚCI / THE GOVERNANCE OF LOVE
Adela Kaczmarek / 2013 / 13’

Dokument o niezwykłym człowieku, a może właśnie postulat zwykłości. Animowany traktat filozoficzny wygłoszony potocznym językiem serca. Pacjent życia przytacza historię swojej choroby i kreśli ją własnymi rysunkami. Widział wiele i rozmawiał z nie byle kim. W tle między innymi piękna wojna z Węgrami.

7. SPONGE IDEAS
Katarzyna Nalewajka, Paulina Szewczyk / 2011 / 5’

Nie od dziś wiadomo, że przyjaźń wiewiórki z ośmiornicą bywa trudna. Można sobie tylko wyobrazić jak bardzo. Z jednej takiej próby powstał ten plastelinowy teledysk. Jego bohaterowie w ciągu kilku minut inkasują cały skarbiec przygód, tymczasem saldo tej podróży po emocjach zdaje się być ujemne.

8. FOTON / PHOTON
Alexander Pawlik / 2011 / 5’

Cząstka mistrzem świata. Cząstka rządzi. Razem z nią wędrujemy przez „wszystko”, a posłuży nam do tego kolaż archiwalnych filmów naukowych - zmontowany techniką found footage w dynamiczny kalejdoskop. Pędzimy wskroś autorskiej metafory siły sprawczej, która raptem z wnętrza ciała wysyła nas w kosmos.

9. WSPOMNIENIE POPRZEDNIEGO LATA / A MEMORY OF LAST SUMMER
Kuba Gryżewski, Ivo Krankowski / 2013 / 10’

Legendarne zimy lat 80. może i były srogie, ale chwilami temperatura skakała zaskakująco wysoko. Dla bohaterów filmu, ten pozornie prozaiczny epizod, na pewno będzie ciepłym wspomnieniem. To historia opowiedziana jakby przez zaparowane szkło, ale jednocześnie zrzucająca woal tajemnicy. Miłość z ludzką, zarumienioną twarzą.

Bilety: 7/9 zł. Do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie i w Warsztatach Kultury na godzinę przed projekcją.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne