W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Sona Jobarteh

Data rozpoczęcia 2018-06-17
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 30/20 zł – bilet na dwa koncerty na Wirydarzu 17.06.2018
Kategoria Koncert

Sona Jobarteh to instrumentalistka, piosenkarką, ale przede wszystkim przedstawicielka tradycji Griotów, obejmującej kraje środkowej Afryki, której korzenie sięgają siedem wieków wstecz. Sona Jobarteh pochodzi z Gambii, gdzie tradycje i umiejętności griotów przekazywane są z pokolenia na pokolenia w pięciu klanach. Jest pierwszą kobietą, która profesjonalnie gra na korze – świętym instrumencie griotów. W dawny repertuar i historię kory wprowadził ją ojciec, zgodnie z tradycją griotów. Jednak Sona Jobarteh ukończyła także szkoły muzyczne w Wielkiej Brytanii – Royal College of Music oraz Purcell School of Music. Dziś jest instrumentalistką, piosenkarką, kompozytorką, producentką. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata. Jej głos można usłyszeć w przeboju filmowym z 2013 roku „Nelson Mandela: droga do wolności”.

Nad swoim ostatnim albumem, zatytułowanym „Fasiya”, Sona Jobarteh pracowała w Gambii i Wielkiej Brytanii. Połączyła muzykę obu tych kultur. Jej twórczość bazuje na tradycyjnych instrumentach i dźwiękach w nowoczesnej aranżacji. Oprócz kory, Sona Jobarteh wykorzystuje na przykład djembe – to rodzaj bębna z jedną membraną, popularny zwłaszcza w Afryce Zachodniej. Harmonijna kombinacja melodii i rytmu, a także jej mocny, krystaliczny głos powodują, że ma fanów na całym świecie.

Sona Jobarteh doskonale odnajduje się w szerokim nurcie muzyki światowej, łącząc elementy tradycji afrykańskich i europejskich.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne