W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl "Liza"

Data rozpoczęcia 2013-10-10
Godzina rozpoczęcia 20:00
Kategoria Spektakl

Reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski
Obsada: Mariusz Bonaszewski, Jarosław Tomica, Matylda Damięcka
Reżyseria świateł: Krzysztof Sendke
Scenografia i kostiumy: Marek Braun
Muzyka: Max Kowalski
Realizacja światła: Marcin Kowalczuk
Realizacja dzwięku: Karol Rębisz
Kierownictwo sceny: Karol Rębisz
Produkcja: Monika Stolat


W trakcie jednej z bezsennych nocy do drzwi Aleksy Iwanowicza Wielczaninowa ( Mariusz Bonaszewski) zakrada się Paweł Pawłowicz Trusocki (Jarosław Tomica), przypominając mu fragmenty bolesnej przeszłości. Intruz, powołując się na dawną „przyjaźń” jego zmarłej żony Natalii z Wielczaninowem oraz nim samym, wciąga go w pokrętna, przewrotną grę, w której stawką jest kilkuletnia dziewczynka, Liza – owoc romansu Aleksy Iwanowicza z żoną Trusockiego. Liza, krzywdzona, dręczona, zastraszana, wyrwana siłą ze znanego jej środowiska i porzucona .. staje się ofiarą niezrozumiałego dla dziecka konfliktu dorosłych.
„Liza” to studium cierpienia dziecka w niezrozumiałym świecie pozbawionym stałych punktów oparcia.

Spektakl powstał przy pomocy Muzeum Woli, Oddziału Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.


W jednej z głównych ról wystąpi znakomity aktor Mariusz Bonaszewski - absolwent warszawskiej PWST (1988). Aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie (1988-1997), gdzie zagrał m.in. u Macieja Prusa, Zbigniewa Zapasiewicza, Andrzeja Domalika, Piotra Cieślaka, oraz Krzysztofa Warlikowskiego, z którym współpracował także w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Grał gościnie w spektaklach Jerzego Jarockiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Od 1997 roku Mariusz Bonaszewski należy do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracuje także z teatrem radiowym i z Teatrem Telewizji.
M. Bonaszewskiemu partnerował będzie Jarosław Tomica, który pierwsze kroki na scenie stawiał w spektaklach Jana Dormana w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Bialej.
W 1986 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na wydziale lalkarskim.
Po ukończeniu szkoły pracował w Lubelskim Teatrze Lalki i Aktora oraz współpracował z Teatrem Gardzienice. Jest jednym z założycieli Kompanii „Teatr” (1996).

Najważniejsze wydarzenia cykliczne