W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl „Mur”

Data rozpoczęcia 2012-09-27
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spektakl

Lubelski Salon Artystyczny zaprasza na spektakl „Mur” Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Kobiety to lepsi mężczyźni. Prawdziwość tej starej mądrości potwierdza życie Ireny Sendlerowej. Tej bohaterskiej kobiecie – katoliczce wychowanej w duchu demokratycznej lewicy udało się, ryzykując własnym życiem, ocalić od zagłady około 2.500 żydowskich dzieci, które wyprowadziła z warszawskiego getta i którym następnie znalazła bezpieczne schronienie. Jej niezwykła, często brawurowa, działalność zyskała po wojnie szacunek na całym świecie. Izraelski Instytut Yad Vashem uhonorował ją medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W Polsce otrzymała order Orła Białego. Była też kandydatką do pokojowej nagrody Nobla. Zmarła w 2008 roku w wieku 98 lat.

Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego ryzyka. Śmiercią grozili jej nie tylko niemieccy okupanci, ale także swojscy szmalcownicy i rodzimi faszyści. Mimo zagrożeń pani Irena (pseudonim Jolanta) codziennie wypełniała swą misję. A później przez wiele lat milczała o własnych zasługach, nie czekała na zaszczyty i nagrody. Dziś wraca do nas, by przypomnieć, że „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. A ona przecież uratowała wiele światów, wierząc, że będą lepsze niż ten, zachowany w pamięci.

Występuje: Ewa Dąbrowska
Tekst: Ryszard Marek Groński
Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z panią Janiną Zgrzembską – córką Ireny Sendlerowej.

Czas trwania spektaklu: 60 minut
Bilety: normalne - 35 zl, ulgowe - 25 zl. Do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Narutowicza 32. Rezerwacja telefoniczna tel. 81 536-03-21.

Powiązane:

Warsztaty Kultury

Najważniejsze wydarzenia cykliczne