W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie pt. “Odzyskać obywatelstwo: gender i ekonomia opieki”

Spotkanie pt. “Odzyskać obywatelstwo: gender i ekonomia opieki”
Data rozpoczęcia 2010-03-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Spotkanie

Przestrzeń Działań Twórczych Tektura, Zieloni 2004 i Alternatywa Myślenia i Działania Lublin 9-Ta Obca zapraszają na spotkanie z feministką, ekonomistką i ekolożką dr Ewą Charkiewicz pt. Odzyskać obywatelstwo: gender i ekonomia opieki.

Książka Gender i ekonomia opieki pod redakcją Ewy Charkiewicz i Anny Zachorowskiej - Mazurkiewicz jest zbiorem tekstów z feministycznej krytyki społecznej, w tym z ekonomii, filozofii, socjologii, nauk politycznych podejmujących krytyczne analizy opieki i reprodukcji społecznej w kontekście neoliberalnej restrukturyzacji, reform ochrony zdrowia, migracji, i kryzysu finansowego. Autorki ugruntowują swoje analizy w doświadczeniach kobiet z Polski, Norwegii, Italii, Holandii, Chile, Argentyny, Brazylii, Azji Południowo - Wschodniej i z Kanady, oraz pokazują związki między tymi doświadczeniami a przemianami politycznymi w skali makro, w tym także jak ruch kobiet odpowiadał na reprywatyzację opieki. Szczególne miejsce w książce zajmują rozdziały dotyczące polskich pielęgniarek.

Ewa Charkiewicz – ekonomistka, feministka, działaczka społeczna, jedna z założycielek Ruchu Wolę być, członkini i koordynatorka Grupy Doradców ds. Gender w Banku Światowym, współzałożycielka Instytutu Feministycznego w Bangalurze, założycielka Fundacji im. Tomka Byry Ekologia i Sztuka (2005), inicjatorka Think Tanku Feministycznego, autorka i redaktorka tomów poświęconych feministycznej krytyce ekonomii oraz ekologii, m.in. Women, Enviroment and Sustainable Development: Towards Theoretical Synthesis (1994) Globalization and Changes in Consumption and Production Patterns in Central and Eastern Europe (1998).

Komentarz dr Ewy Charkiewicz:
Definicja ekonomii opieki, jaką się posługujemy to płatna i bezpłatna praca, środki i instytucje niezbędne dla podtrzymania życia ludzi. Szeroko rozumiana ekonomia opieki obejmuje także relacje z przyrodą/środowiskiem, czyli nasze ekologiczne podstawy do życia. W tej chwili w Polsce mamy polityki nastawione na przyspieszony rozwój gospodarczy kosztem ludzi i środowiska. Wiąże się to z negacją obywatelstwa i szeroko rozumianych uniwersalnych i niepodzielnych praw człowieka. W ujęciu neoliberalnych polityków i mediów prawa, zwłaszcza prawa społeczne stają się roszczeniami czy dobrodziejstwem. Koniecznie trzeba się temu przeciwstawiać, w tym myśleć o tym jak “przeprojektować” rynek i państwo.


Wstęp wolny