W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Warsztaty Literackie
Data rozpoczęcia 2012-10-03
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Warsztaty

Spotkanie powakacyjne połączone z promocją antologii „osobliwa materia słów”, tekstów uczestników Warsztatów i laureatów konkursu literackiego Kajet.
Bezpośrednio po wręczeniu tomików odbędzie się spotkanie warsztatowe.

Organizatorzy proszą o wcześniejsze dostarczenie własnych tekstów literackich, pod adres Centrum Kultury ul. Narutowicza 32 20-016 Lublin z dopiskiem "Warsztaty Literackie" lub na adres program@ck.lublin.pl lub edukacja@ck.lublin.pl.

Do tej pory ukazały się następujące antologie:
1.1996 – „Nasz czas jeszcze śpi pod zielonym niebem niepokoju”
2.1997 – „Kajet, Warsztaty literackie”
3.1998 – „Obszar wędrowców bez końca”
4.1999 - „odlatują myśli uciekają spojrzenia...”
5.2000 – „z zachwytu barw...”
6.2001 – „ust zamkniętych spokój”
7.2002 - „jasność kolorów własnych”
8.2003 – „myśli Niepokornie białe”
9.2004 – „dziergane na mokro”
10.2005 – „zatrzymać i zapomnieć”
11. 2006 – „cyklicznie i frywolnie”
12. 2007 – „prawdy ... zamknięte”
13. 2008 – „drzemiąc obok świata”
14. 2009 – „wśród materii słów...wszechszept”
15. 2010 – „Półsennie skrojonym obrazem” 16. 2011 – „… bezokolicznik życia”

Warsztaty Literackie to cykliczne spotkania mające na celu analizę tekstów poetyckich i prozatorskich uczestników. Spotkania te uczą dyscypliny słowa, umiejętności konstrukcji obrazu poetyckiego, zastosowania metafory czy składanej narracji. Pomagają w umiejętności wartościowania własnych prób literackich, rozpiętości wyobraźni, dostrzeganiu wrażliwości, możliwości językowych, świadomości pisania, poszukiwania formuł zapisu w słowie, emocji, wrażeniach, sytuacjach ważnych dla autorów. Przybliżają zagadnienia z dziedziny poetyki wiersza czy literatury. Warsztaty Literackie zapoczątkował w 1994 roku prof. Andrzej Sulikowski KUL, kontynuowali je prof. Józef Fert KUL, dr Andrzej Niewiadomski UMCS, obecnie prowadzi je dr Arkadiusz Bagłajewski - krytyk, pracownik naukowy UMCS. Zajęcia maja charakter otwarty, są bezpłatne, kierowane do osób piszących i zainteresowanych twórczością literacką. W spotkaniach tych bierze udział młodzież szkół średnich, studenci i dorośli różnych profesji. Wybrane reprezentatywne teksty uczestników Warsztatów są rokrocznie drukowane w formie antologii, wspólnie z utworami laureatów konkursu literackiego dla młodzieży gimnazjów, szkół średnich Lublina i województwa lubelskiego „Kajet” w ramach Sceny Młodych.

Zajęcia odbywać się będą w pierwszą środę każdego miesiąca o godz. 18.00 na ul. Narutowicza 32 II piętro Dział Edukacji Kulturalnej pok.202.

O antologii „osobliwa materia słów”:
…Jak w poprzednich kilkunastu już wszak edycjach prezentowane utwory są nie tylko najlepsze czy najciekawsze, ale wybierając je do druku starałem się także zauważyć obecne w nich – mniej czy bardziej wyraźne, to już inna kwestia – krystalizacje osobnych poszukiwań literackich uczestników o różnych przecie guście, o różnym stopniu wrażliwości, nie mówiąc o różnym opanowaniu samego warsztatu. O tym trzeba pamiętać, przystępując do lektury takiej jak nasza publikacji. Są tu – oczywiście – utwory literackie dobre, dojrzałe, o pewnym poziomie literackim, które z powodzeniem mogłyby zaistnieć w profesjonalnym obiegu (niektórzy z autorów mają wszak na swoim koncie publikacje profesjonalne, w tym tomiki poetyckie). Są też – rzecz jasna – utwory słabsze, ale dla mnie interesujące jako świadectwa poszukiwań własnego języka, przedsiębrane przez tę, a nie inną osobę. Mam w pamięci, kiedy wybieram utwory d o druku w antologii całe zestawy, często wiele utworów słabszych, albo takich, które mnie nie potrafią przekonać – i często to na takim tle dokonuję wyboru, czego czytelnik naszej publikacji nie może być świadomy. To niewątpliwie niemożliwy do wyminięcia mankament takiej publikacji, która musi zgubić gdzieś ów kontekst pewnych propozycji omawianych podczas spotkań warsztatowych. Ale cóż,
trudno wymyślić inną propozycję antologii „warsztatowej” ... Jest to w końcu jakieś świadectwo spotkań i swoisty zapis literacki autorskich poszukiwań przedstawianych podczas Warsztatów Literackich między październikiem 2011 a czerwcem 2012 roku.
Osobną część antologii stanowią nagrodzone i wyróżnione prace z konkursu literackiego dla uczniów Kajet 2012. Warto je czytać razem z pracami „warsztatowymi”, jako ich swoiste dopełnienie o nowe nazwiska (a niektórzy uczestnicy Kajetu są także uczestnikami zajęć warsztatowych).
Arkadiusz Bagłajewski