W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Portrety i lustra"

Wernisaż wystawy "Portrety i lustra"
Data rozpoczęcia 2010-12-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria "Gardzienice", ul. Grodzka 5a
Kategoria Wernisaż

Galeria Gardzienice zaprasza na wystawę Weroniki Karwowskiej "Portrety i Lustra".

Kuratorka wystawy: Zuzanna Zubek

Portrety i Lustra
Wnikliwość obserwacji, zadziwiająca empatia i talent sprawiają, że malując bohaterki i bohaterów swoich obrazów Weronika Karwowska wydobywa z nich najgłębsze emocje. Jednak mimo uzewnętrznienia ich szczęścia, smutku, strachu, czy tęsknot nigdy nie przekracza progu tajemnicy należącej wyłącznie do tych osób. Ta odważna artystka nie dopasowuje się do mód i nie ulega filisterskim tendencjom. W jej malarstwie brakuje wygodnych szablonów, kolorystycznego efekciarstwa lub tematycznych perwersji. To, czym broni się sztuka Weroniki Karwowskiej, to prawda. Podana na surowo, bez zbędnych udziwnień i nieprzekłamana stylizacjami. Podsycona jedynie malarską dbałością o formę poprzez wykorzystanie motywów koronek, kwiatów, pasów, kół, które nie są wyłącznie perfekcyjnie dopracowaną dekoracją, ale detalami oddającymi specyfikę świata sportretowanych postaci. Dzięki Karwowskiej te postaci znajdują się na wyciągnięcie ręki. Każdy może dotknąć malutką Lenkę, spojrzeć w niewidoczne oczy Pana, uśmiechnąć się do Natalii lub zatrwożyć złymi snami dzieci. Artystka daje impuls do przejrzenia się w tych portretach niczym w lustrach i prowokuje do konfrontacji z samym sobą. Jeśli ma się odwagę i potrzebę wejrzenia w siebie można tego dokonać w lustrzanym odbiciu, w krzywym zwierciadle nie. Weronika Karwowska w intrygujący sposób zaprasza do salonu luster, ale nie wywiera presji, by zaproszenie przyjąć.

Weronika Daniela Karwowska urodziła się w Łodzi w 1980 roku. Malarka, autorka scenografii oraz kostiumów filmowych i teatralnych. Absolwentka Scenografii na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 2005 roku). Ukończyła również Podyplomowe Studia Wiedzy o Kulturze w Instytucie Badań Literackich w Warszawie.
W 2005 roku została wyróżniona przez Instytut Teatralny w Warszawie za przygotowanie kostiumów do przedstawienia pt. „Fioletowa Krowa” z Danutą Szaflarską w roli głównej. Spektakl można było obejrzeć w Teatrze Nowym Praga w Fabryce Trzciny w Warszawie. Dwa lata później przygotowała scenografię i kostiumy do filmu fabularnego „Południe-Północ” w reżyserii Łukasza Karwowskiego.
Wspólnie z Marią Wosińską-Edelman współprowadziła terapeutyczne warsztaty plastyczne oraz teatralne dla dzieci opóźnionych w rozwoju ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pruszkowie.
W artystycznej działalności zajmuje się także fotografią i grafiką użytkową. Prywatnie, wraz z mężem Łukaszem wychowuje troje dzieci.

Wystawy indywidualne:
2009 – Galeria Marka Sułka, Pracownia 13, Warszawa
2010 – Galeria BrowArt w Browarze Mieszczańskim, Wrocław
2010 – Miejska Galeria Sztuki Chimera, Łódź
2010 – Warszawskie Centrum Działań Twórczych 1500m2, Warszawa

Wystawy grupowe:
2000 – Ogólnopolski Konkurs Malarski „Mój Pejzaż”, Ciechanów
2001 – Polish National Co-operation Exhibition – The Beginning of New. Polish Art of Young
Generation, Montreal, Kanada
2007 – Praga Quadriennale – 11 Międzynarodowa Wystawa Scenografii i Architektury Teatralnej,
0000 – Praga
2007 – 13 Salon Plakatu Polskiego w Muzeum Plakatu w Wilanowie