W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Społeczna inżynieria mieszkaniowa w wybranej architekturze i urbanistyce Lublina przełomu lat 50. i 60. XX wieku

Wykład: Społeczna inżynieria mieszkaniowa w wybranej architekturze i urbanistyce Lublina przełomu lat 50. i 60. XX wieku
Data rozpoczęcia 2016-11-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Balet

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie oraz Instytut Historii Sztuki KUL, Instytut Sztuk Pięknych UMCS, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na drugi wykład VIII edycji otwartych wykładów o sztuce z cyklu SZTUKA I TECHNOLOGIA: 

Iza Pastuszko
Społeczna inżynieria mieszkaniowa w wybranej architekturze i urbanistyce Lublina przełomu lat 50. i 60. XX wieku.


Druga połowa lat 50. XX w. w Polsce to czas, w którym po drugiej wojnie światowej powróciły mieszkaniowe ruchy spółdzielcze. Działo się to również  w Lublinie. Powstanie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 1957 roku było odpowiedzią na ówczesne potrzeby lokalowe. Z dzisiejszej perspektywy możemy zauważyć, że śmiałe projekty urbanistyczne poszczególnych osiedli, jak  i całej powstałej dzielnicy, są zapisem kooperacji rozwoju technologii budowlanych z próbami uchwycenia potrzeb ludzkich jakie może wypełnić architektura. Czy ten mariaż był udany? Czy humanistyczne postrzeganie projektowania zostało odzwierciedlone w późnomodernistycznych realizacjach dawnego obszaru lubelskich Rur? Próba analizy związków między technologią budowlaną a szeroko rozumianymi potrzebami człowieka, również w społeczno-psychologicznym wymiarze, zostanie podjęta w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, ile jest w tej modernistycznej architekturze inżynierii, a ile sztuki projektowania ludzkiego życia?