W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład "Współczucie w praktyce buddyzmu tybetańskiego"

Wykład "Współczucie w praktyce buddyzmu tybetańskiego"
Data rozpoczęcia 2008-08-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wykład

Wykład wygłosi Tulku Ugien Czemok Rinpocze dzierżawca linii Khordong Nyngmapa - buddyzm tybetański Opat Klasztoru w Goshpati West Bengal Indie
Współczucie od wieków stanowią fundament buddyjskiej filozofii i praktyki. W aspekcie emocjonalnym stanowi bezinteresowną życzliwość wobec innych, okazywaną zawsze poprzez działanie. Filozofia buddyjska podkreśla, że współczucie jest nierozłącznym dopełnieniem mądrości. Tak jak nie istnieje prawdziwa mądrość bez współczucia, tak i niemożliwe jest głębokie współczucie bez mądrości. Mądrość bez współczucia jest jedynie biernym i chłodnym stanem nie przynoszącym nikomu pożytku.
W jednym z wywiadów J. Ś. Dalajlama mówi: "Każda kultura czymś się wyróżnia. My Tybetańczycy od wieków kładziemy nacisk na rozwijanie współczucia i mądrości. Wartości te są dla nas ważniejsze od gromadzenia dóbr materialnych Łagodność, miłość, współczucie i mądrość uważamy za najcenniejsze skarby jakie istota ludzka może zgromadzić w swoim życiu. To jedyne prawdziwe bogactwo, przynoszące pożytek nam i innym".