W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa "Stoffe aus Lublin/Bławatne z Lublina"

Data rozpoczęcia 2010-06-11
Data zakończenia 2010-09-19
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Wystawa

Städtische Galerie für Gegenwartskunst Dresden, Rähnitzgasse 8, 01097 Dresden i Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zapraszają na wystawę Stoffe aus Lublin/Bławatne z Lublina. Ulrike Grossarth: sztuka współczesna i Stefan Kiełsznia: archiwalne zdjęcia przedwojennego Lublina.

Na wystawie zostanie zaprezentowany wyjątkowy cykl zdjęć przedstawiający przedwojenną dzielnicę żydowską w Lublinie oraz prace plastyczne Ulrike Grossarth. Powstałe ok. 1938 r. zdjęcia Lublina zrobione przez fotografa Stefana Kiełsznię (1911-1987) pokazują poszczególne ulice dom po domu. W ten sposób krótko przed wybuchem II wojny światowej, a co za tym idzie zniszczeniem i zagładą społeczności żydowskiej, powstała kolekcja fotografii, która dokumentuje życie w jednym z głównych skupisk żydowskich w Polsce.

Fotografie są swoistym katalogiem i unikalną dokumentacją normalnego, jeszcze niczym nie zagrożonego codziennego życia dzielnicy żydowskiej, której obrazu ulic dopełniają sklepiki z materiałami (towary bławatne) i niewielkie zakłady rzemieślnicze.

Na wystawie pt. „Stoffe aus Lublin/Bławatne z Lublina“ archiwalne fotografie będą umieszczone w nowych kontekstach znaczeniowych dzięki pracom Ulrike Grossarth, artystki, która wykłada w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Dreźnie. Jej twórczość i praca teoretyczna w szczególny sposób są naznaczone próbą konfrontacji z pojęciem europejskiego obszaru kulturowego pojmowanego jako obszar pamięci. Ulrike Grossarth zajmuje się fotografiami Kiełszni oraz Lublinem już od 2005 r.

Więcej informacji o wystawie na stronie www.tnn.pl

Organizatorzy:
Muzeum Sztuki Kunsthaus Dresden
Kunstfonds/Staatliche Kunstsammlungen Dresden

Współpraca:
Ulrike Grossarth
Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie
Wystawa finansowana ze środków Kulturstiftung des Bundes

Wstęp wolny

Najważniejsze wydarzenia cykliczne