W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

24 września – Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego

24 września – Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego
22.09.202309:23

24 września  Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego

Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego. Święto uchwaliła Światowa Federacja Głuchych w 1958 r. To okazja do zwrócenia uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących i słabosłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona.

Miasto Lublin realizuje działania, które osobom niesłyszącym umożliwiają udział w życiu społecznym oraz zagwarantują swobodny dostęp do miejskich usług w różnych sferach życia mieszkańców. Zapewniamy możliwość korzystania z usługi tłumacza języka migowego w Urzędzie Miasta Lublin w trzech formach: on-line, za pośrednictwem Skype i osobiście. Tłumaczymy na PJM na żywo Sesje Rady Miasta Lublin i szereg organizowanych w mieście wydarzeń między innymi o charakterze kulturalnym i sportowym. Wspieramy finansowo i współpracujemy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niesłyszących. Warto tu wymienić bardzo dobrą współpracę z Fundacją „Słyszymy Sercem”, Stowarzyszeniem Głuchych „Migiem Przez Świat” czy Polskim Związkiem Głuchych, którego przedstawiciel aktualnie przewodniczy Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin  mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Niepełnosprawność narządu słuchu wiąże się z trudnościami w komunikacji i w nawiązywaniu relacji interpersonalnych oraz pełnieniu ról społecznych zarówno dla samych osób niesłyszących jak i ich rodzin oraz środowisk, w jakich funkcjonują.  
Komunikowanie się z innymi jest jedną z najistotniejszych potrzeb człowieka, gdyż ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci oraz osób dorosłych. Każdy człowiek, aby porozumieć się z drugą osobą używa rozmaitych systemów znaków i symboli, spośród których najłatwiejszym, najwygodniejszym oraz dostępnym prawie dla każdego jest język. W tym dniu osoby z niepełnosprawnością spowodowaną dysfunkcją narządu słuchu apelują do społeczności o poszanowanie ich odrębności językowej i kulturowej, która wynika z ich możliwości, komunikacji i postrzegania świata.

Ważnym zagadnieniem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia. W Lublinie wspieramy osoby Głuche od najmłodszych lat. W żłobkach mamy 60 miejsc dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zapewniamy możliwość edukacji w różnych typach placówek edukacyjnych na każdym etapie kształcenia. Na szczególną uwagę zasługuje działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie.

Licznie podejmowane przez Miasto Lublin działania przyczyniają się do przełamania negatywnych stereotypów oraz wpływają na pozytywne zmiany w środowisku lokalnym w stosunku do osób z niepełnosprawnością narządu słuchu a każdy kolejny Międzynarodowy Dzień Głuchego i Języka Migowego będzie niósł ze sobą nowe pomysły i inicjatywy, które zaowocują poprawą jakości życia osób niesłyszących oraz pozwolą im z radością i optymizmem podchodzić do życia.