W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Odwiedzamy każdą z 20 szkół realizujących Szkolny Budżet Obywatelski

Projekt Norweski: Iceland Liechttenstein grants, Norway grants
Odwiedzamy każdą z 20 szkół realizujących Szkolny Budżet Obywatelski
19.09.202309:55

Wrzesień i październik to najbardziej aktywne miesiące w ramach realizacji procesu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Szkoły pracują teraz na warsztatach z zakresu budowania Szkolnych Zespołów Roboczych, zarządzania ich pracą w kontekście partycypacyjnego włączania społeczności szkolnej do działania, pisania regulaminu SBO oraz mapowania potrzeb.

Podstawą realizacji SBO w placówce jest zbudowanie zgranego zespołu, który zajmuje się organizacją całego procesu. Kolejnym krokiem jest napisanie wewnętrznego regulaminu SBO dla szkoły. Bardzo ważne jest, aby regulamin napisać w sposób włączający każdego przedstawiciela i przedstawicielkę społeczności szkolnej, a jednocześnie żeby przewidzieć w nim procedury zachowania w różnych okolicznościach, np. sposoby głosowania, postępowanie w przypadku równej liczby głosów oddanych na projekty, następstwa oszczędności gdy zakupy za artykuły do wykonania danego projektu okażą się jednak tańsze itp.

W każdej szkole realizowany jest 3-godzinny warsztat w indywidualnie ustalonym terminie. Warsztaty prowadzone są przez przedstawicieli i przedstawicielki Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży „Teatrikon”, która od 13 lat zajmuje się projektami szkoleniowymi skierowanymi do dzieci i młodzieży. Praca organizacji z uczniami i uczennicami opiera się na następujących zasadach: dobre relacje podczas warsztatów, stosowanie technik angażujących uczestników i uczestniczki, trening poprzez doświadczenie, wskazanie przełożenia zdobytej wiedzy na życie codzienne, odpowiadanie na potrzeby grupy warsztatowej.

- Placówki, w których prowadzimy warsztaty różnią się między sobą. Każda szkoła ma swoją specyfikę wynikającą nie tylko z różnych poziomów nauczania pomiędzy szkołami podstawowymi, a liceami. Staramy się wspierać to poczucie odrębności i różnorodności jednocześnie, stosując narzędzia takie jak: gry symulacyjne, praca w grupach, dyskusje, mini-wykłady, treningi twórczości, zabawy integrujące z elementami dramy. Mamy nadzieję, że prowadzone przez nas szkolenia, a także wsparcie mentorów dla każdej placówki ułatwią realizację Szkolnych Budżetów Obywatelskich szkołom, a także zapewnią wysoki poziom partycypacyjnego modelu procesu. – mówi Dariusz Figura, prezes Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży „Teatrikon”.

Warsztaty przeprowadzono już w Szkole Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza i Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie.

W ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego każda z placówek otrzymuje na realizację projektów SBO kwotę 4.000,00 zł, a także wsparcie merytoryczne, organizacyjne i promocyjne.

Konkurs Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie – trzecia edycja realizowany jest w ramach inicjatywy bilateralnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności", finansowanej ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.