W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podsumowujemy Szkolne Budżety Obywatelskie

Projekt Norweski: Iceland Liechttenstein grants, Norway grants
Podsumowujemy Szkolne Budżety Obywatelskie
29.11.202314:49

Blisko 50 zaangażowanych szkół, 200 tys. zł rozdysponowanych na młodzieżowe pomysły oraz kilkadziesiąt zrealizowanych projektów to efekty 3 dotychczasowych edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Inicjatywa powstała w ramach działań podejmowanych w związku z realizacją tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

– Szkolne Budżety Obywatelskie to jedna z najważniejszych inicjatyw podjętych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, która zaowocowała wieloma wspaniałymi przedsięwzięciami zrealizowanymi w lubelskich placówkach. To wyjątkowe narzędzie, które wyzwala aktywność młodych osób, dając im możliwość decydowania o projektach oraz poczucie odpowiedzialności za ich przebieg. SBO to także doskonały sposób nauki demokracji w praktyce czy zarządzania finansami. Trzy dotychczasowe edycje pokazały duże zaangażowanie całych społeczności szkolnych w realizację wypracowanych projektów. Cieszę się, że inicjatywa cieszy się tak dużym zainteresowaniem młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Szkolne Budżety Obywatelskie to konkurs umożliwiający dofinansowanie projektów tworzonych przez młodzież lubelskich placówek oświatowych. Każda ze zwycięskich szkół otrzymuje po 4 tys. zł oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Pierwsza edycja SBO wystartowała w 2021 roku. Do udziału zakwalifikowało się 10 placówek, w których zrealizowano 26 zwycięskich projektów. W kolejnym roku szkolnym do procesu przystąpiło 20 jednostek oświatowych z Lublina, a do realizacji wybrano 37 projektów. W bieżącej edycji również uczestniczy 20 szkół, które będą realizować projekty podczas trwającego roku szkolnego. Zgłaszane przez młodzież pomysły dotyczą zazwyczaj zmiany przestrzeni szkolnej w bardziej kolorowe i przyjazne miejsca do nauki, relaksu i spędzania czasu wolnego. Wśród zrealizowanych do tej pory przedsięwzięć znalazły się m.in.: zakup stołu do gry w piłkarzyki, zakup cymbergaja na szkolne patio, ustawienie ławek w zielonym zakątku przy szkole, urządzenie strefy wypoczynku oraz montaż różowych skrzyneczek.

Działania dzieci i młodzieży Lublina na rzecz lokalnej społeczności, o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, czy społecznym wspierane są przez Miasto od 2019 roku. Wtedy, w trybie otwartego konkursu ofert na działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych zlecono Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon” realizację zadania pt. „Młodzieżowy Budżet Obywatelski”. Kolejna edycja budżetu obywatelskiego dla młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina zmieniła swoją formułę skupiając się na placówkach oświatowych i przeobrażając w Szkolne Budżety Obywatelskie.

Trzecia edycja SBO odbywa się w ramach Konkursu „Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie: Szkolne Budżety Obywatelskie – trzecia edycja” realizowanego jako element inicjatywy bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, która jest finansowana ze środków Funduszy EOG oraz Funduszy Norweskich.