W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin oficjalnie członkiem Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie

Lublin oficjalnie członkiem Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie
21.06.202310:31

Lublin został doceniony za prowadzoną politykę rodzinną przez European Large Familles Confederation i tym samym dołączył do European Network Municipalities, czyli Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie.

– Od lat wspieramy lubelskie duże rodziny, doceniając ich znaczącą rolę w budowaniu lokalnej współpracy, kultury czy współodpowiedzialności społecznej. Jesteśmy przekonani, że w tym obszarze Lublin ma dużo do pokazania, również na forum europejskim. Potwierdzeniem właściwego kierunku realizowanej przez nas polityki rodzinnej było przyznanie naszemu miastu Certyfikatu Samorząd Przyjazny Rodzinom, który pozwolił nam starać się o włączenie do Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie. Uzyskanie tytułu nie byłoby możliwe bez Programu „Rodzina Trzy Plus”. Jego wprowadzenie dwanaście lat temu stanowiło innowacyjny krok w myśleniu o przyszłości naszych mieszkańców. W drodze do uzyskania tego tytułu towarzyszyli i wspierali nas partnerzy, zarówno lokalni jak i zrzeszeni w zawiązkach ogólnopolskich czy europejskich oraz lubelskie rodziny – mówi Krzysztof Żuk, Prezydenta Miasta Lublin.

Certyfikat potwierdzający przyłączenie do Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie z rąk Reginy Maroncelli, Prezydent Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin oraz Raula Sancheza Floresa, Sekretarza Generalnego ELFC odebrała Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych. Uroczystość odbyła się podczas XI Ogólnopolskiego Zjazd Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim (17 czerwca).

– Otrzymane wyróżnienia to dla nas ogromny zaszczyt i niezwykle ważne zobowiązanie. Na ręce Władz Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin składam wyrazy szacunku i uznania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie. Jestem wdzięczna za motywowanie do działania na rzecz dużych rodzin, popularyzację dobrych praktyk, budowanie przestrzeni dobrej współpracy, a także promowanie Lublina jako miasta przyjaznego Rodzinie. Ważnym partnerem naszych działań jest niewątpliwie Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, a tak naprawdę konkretne osoby, które go tworzą – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Wysoka jakość życia w Lublinie została w ostatnich latach wielokrotnie doceniona:

  • Lublin wyróżniono w rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/20” prestiżowego międzynarodowego magazynu fDi Magazine,
  • Lublinowi, jako jednemu z czterech polskich miast nadano Certyfikat Smart City,
  • jako jedno z trzech miast Europy, Lublin został laureatem Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego 2015, w kategorii projektów lokalnych za działania z zakresu partycypacji społecznej „Twoje miasto, ty decydujesz". Aplikację Lublina wybrano spośród 266 projektów zgłoszonych przez samorządy z całej Europy. Kapituła tej nagrody wskazała Lublin jako dobry przykład zarządzania w administracji publicznej, doceniając działania w zakresie Programu Rodzina Trzy Plus,
  • w 2021 raport „Dobre praktyki w samorządach 2021” opracowany przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” uznał Lublin za jedno z najatrakcyjniejszych miast pod względem działań skierowanych do rodzin i osób starszych. Dodatkowo Lublin wyróżniony został przez Związek Dużych Rodzin honorowym tytułem „Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom” a także „Miasto Przyjazne Rodzinie”.
  • Lublin jest również pierwszym miastem w Polsce, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży (na 2023r.). Partnerstwo w relacjach i współpraca, jest jednym z najważniejszych efektów Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin wraz ze swoją niepowtarzalną energią i inspirującymi pomysłami młodych ludzi stworzył najciekawszy w Europie program działań.
  • w 2022 roku nasze miasto otrzymało tytuł „Samorząd Przyjazny Rodzinom”. To wyróżnienie jest jednym z najbardziej cenionych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego za osiągnięcia w dziedzinie polityki społecznej. 2-letni proces certyfikacji i uzyskany tytuł pozwolił naszemu miastu również na włączenie się do Europejskiej Sieci Miast Przyjaznych Rodzinie, którego potwierdzenie właśnie otrzymaliśmy.

Europejska Konfederacja Dużych Rodzin (z ang. European Large Familles Confederation) została formalnie utworzona w 2004 r., skupiając Stowarzyszenia Dużych Rodzin w całej Europie. Konfederacja reprezentuje ponad 60 milionów obywateli europejskich należących do prawie 9 milionów rodzin wielodzietnych. Od lipca 2021 r. posiada status konsultacyjny w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC). Jej celem jest reprezentowanie interesów społecznych i ekonomicznych rodzin z dziećmi, a w szczególności rodzin wielodzietnych, jako najwłaściwszego środowiska do wychowywania dzieci; integrowanie członków rodzin ze społeczeństwem oraz zapewnianie wzajemnego wsparcia i solidarności między pokoleniami; promowanie, rozwój i jedność ruchu dużych organizacji rodzinnych. Misją Konfederacji jest także zapewnienie europejskim gminom wsparcia i narzędzi w celu rozwijania i ulepszania lokalnych procesów wspierających rodziny. To inicjatywa, mająca na celu rozwój i poprawę polityki rodzinnej w Europie. Do sieci należy obecnie 126 samorządów, w tym 9 polskich m.in.: Kraków, Grodzisk Mazowiecki, Szczecin oraz Gdynia.