W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Zmarł Romuald Lipko, lider Budki Suflera, człowiek od zawsze związany z Lublinem

07.02.202009:22

W związku ze śmiercią Romualda Lipko, 7 lutego (piątek), o godz. 12.00 na znak żałoby Prezydent Krzysztof Żuk opuścił do połowy masztu flagę Miasta Lublin na Ratuszu.

W czasie uroczystości miejski trębacz odegra melodię „Cisza”, a chwilę potem jeden z najsłynniejszych utworów skomponowanych przez Romualda Lipko – „Jolka, Jolka pamiętasz”. Przed Ratuszem zostało ustawione pamiątkowe zdjęcie Romualda Lipko.

Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych polskich artystów, kompozytor wielu przebojów polskiej muzyki rozrywkowej, współtwórca Budki Suflera, zmarł 6 lutego, przegrywając walkę z nowotworem.

Romuald Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie. Był współtwórcą i głównym kompozytorem Budki Suflera, autorem i współautorem wszystkich hitów zespołu. Komponował także dla wielu polskich gwiazd, w tym Izabeli Trojanowskiej, Urszuli, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz i Ireny Santor. W 2014 r. został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Również w 2014 r., po 40 latach obecności w Lublinie i na polskim rynku muzycznym, Romuald Lipko z Budką Suflera zagrali pożegnalny koncert "Memu Miastu na do widzenia". W wydarzeniu tym, na Placu Zamkowym w Lublinie, wzięło udział ok. 30 tys. osób. W 2017 r., w 700-lecie Miasta Lublin, artysta wraz z zespołem Romuald Lipko Band zagrał wielki koncert sylwestrowy dla mieszkańców Lublina na Placu Teatralnym.