Pływackie Mistrzostwa Świata w Budapeszcie

01.08.2017

Na zakończonych 30 lipca 17. pływackich Mistrzostwach Świata w Budapeszcie reprezentacja polskich pływaków zdobyła 1 medal. Srebro w wyścigu na 800 metrów mężczyzn stylem dowolnym wywalczył Wojciech Wojdak. W kadrze Polski zaprezentowało się dwoje zawodników KU AZS UMCS, Konrad Czerniak i Jan Świtkowski.

Już pierwszego dnia rywalizacji na dystansie 50 metrów stylem dowolnym wystąpił Czerniak. Z 9. czasem eliminacji (23.42) awansował do półfinału. Tam mimo poprawy wyniku (23.37) nie zdołał znaleźć się wśród najlepszych 8 zawodników. Ostatecznie został sklasyfikowany na 9. miejscu.

Kolejnego dnia zmagań zaprezentowali się polscy 100 i 200-metrowcy. Poranne eliminacje przeszedł Tomasz Polewka (100 metrów stylem grzbietowym - 12. miejsce) oraz Kacper Majchrzak (200 metrów stylem dowolnym - 6. czas eliminacji). Na 200 metrów popłynął również Jan Świtkowski, jednak nie zdołał awansować do półfinału. W sesji popołudniowej mieliśmy zatem dwójkę Polaków. Niestety żaden z nich nie zajął miejsca gwarantującego udział w finałe. Niewiele zabrakło Majchrzakowi, który zajął 9. lokatę.

Trzeci poranek w Budapeszcie zaczął się dla nas obiecująco. Eliminacje z 10. czasem w wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym przebrnął Świtkowski, a do finału w rywalizacji na 800 metrów stylem dowolnym z 2. wynikiem awansował Wojciech Wojdak. Na półfinale jednak swoją rywalizację zakończył Świtkowski w sesji popołudniowej.

W środę 26 lipca dobrze zaprezentowała się Alicja Tchórz. Rekord życiowy (28.13) i 14. miejsce w wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym dały awans do półfinału. Na 200 metrów stylem motylkowym kobiet najlepszy czas w karierze (2:11.34) uzyskała Klaudia Naziębło. “Życiówkę” na 200 metrów stylem zmiennym uzyskał Dawid Szwedzki, jednak ani jemu ani Klaudii te wyniki nie dały awansu. W sesji popołudniowej obejrzeliśmy występ Alicji Tchórz, która uzyskała taki sam czas jak w eliminacjach oraz Wojtka Wojdaka w finale na 800 metrów stylem dowolnym. Wynik jaki uzyskała nasza grzbiecistka nie starczył na finał. Świetnie natomiast zaprezentował się Wojdak! W rywalizacji o medale poprawił rekord Polski wynikiem 7:41.73 i przypłynął na 2. miejscu, zdobywając pierwszy medal dla Polski.

Kolejny dzień nie był dla nas udany. Żaden z polskich zawodników, którzy zaprezentowali się rano, nie zdołał wywalczyć awansu.

Piątek rozpoczął się bardzo udanie. Dobrze popłynęli Czerniak i Świtkowski (rekord życiowy). Czasy jakie uzyskali dały im odpowiednio 9 i 13 miejsce w eliminacjach, a tym samym awans do półfinałów w wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym. Z rekordem życiowym (26.00) na 50 metrów stylem motylkowym do wyścigu popołudniowego zakwalifikowała się Aleksandra Urbańczyk Olejarczyk. Do półfinału również awansował Paweł Juraszek (50 metrów stylem dowolnym), a do finału nasza męska sztafeta w wyścigu 4 x 200 metrów stylem dowolnym w składzie: Kacper Majchrzak, Filip Zaborowski, Antoni Kałużyński, Jan Świtkowski. Wieczorne półfinały przebrnął jedynie Paweł Juraszek, który z 7. czasem awansował do finału. Aleksandra Urbańczyk Olejarczyk mimo poprawienia rekordu życiowego nie zdołała znaleźć się wśród najlepszej 8 kobiet w rywalizacji na 50 metrów stylem motylkowym kobiet. Nasza sztafeta męska 4 x 200 metrów stylem dowolnym w finale z czasem 7:09.62 uplasowała się na 7. pozycji.

Przedostatniego dnia mistrzostw poranne eliminacje przeszli Wojciech Wojdak na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym oraz Tomasz Polewka na 50 metrów stylem grzbietowym. Rekord życiowy Juraszka w finale na 50 metrów stylem dowolnym wystarczył na zajęcie 5 miejsca. Na półfinale natomiast na tym samym dystansie, tyle że w stylu grzbietowym swoją przygodę zakończył Tomasz Polewka.

30 lipca w finale wyścigu na 1500 metrów popłynął Wojdak. Zawody ukończył na 7. pozycji. Tym samym wiedzieliśmy już, że reprezentacja wróci Budapesztu tylko z jednym krążkiem.

Klasyfikacja medalowa należała do zawodników Stanów Zjednoczonych, którzy aż 17 razy stawali na podium. Gwiazdą imprezy został Caeleb Dressel (USA), który wywalczył 7 złotych medali.

fotografia: megatiming.pl/Agnieszka Wilczek Foto