W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Piwnica Pod Fortuną - remont

Adres: ul. Rynek 8
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-111
Telefon: 81 444 55 55
Email:

MUZEUM ZAMKNIĘTE Z POWODU REMONTU

Piwnica pod Fortuną mieści się w podziemiach kamienicy Lubomelskich (ul. Rynek 8). Obejmuje dziesięć sal - w dziewięciu z nich znajduje się nowocześnie zaaranżowana wystawa składająca się z multimedialnych prezentacji, wizualizacji i eksponatów przybliżających historię Lublina. Dziesiąta sala to dawna winiarnia, której ściany pokryte są renesansową polichromią - wyjątkowymi w skali Polski malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów rozmieszczonych na ścianach, okapie kominka i sklepieniu zawiera liczne odwołania do kultury antycznej (mitologii, literatury) oraz renesansowej obyczajowości. Polichromie pochodzą z drugiej poł. XVI wieku.

Piwnica pod Fortuną trafiła pod opiekę Ośrodka "Brama Grodzka- Teatr NN". Obecnie przygotowywana jest nowa, autorska ekspozycja. W czasie prac nad nią turystom udostepnione jest jednak zabytkowe wnętrze pokryte szesnastowiecznymi malowidłami.