W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja Check IT 2024 zakończona sukcesem – sztuczna inteligencja przyciągnęła tłumy

Konferencja Check IT 2024 zakończona sukcesem – sztuczna inteligencja przyciągnęła tłumy
05.03.202414:01

Dobiegł końca pierwszy dzień 9. edycji konferencji Check IT, która odbyła się w dniu 5 marca br. Check IT. Po raz kolejny przyciągnęła tłumy uczestników z Lublina oraz z całej Polski, potwierdzając swoją atrakcyjność, jako jednego z ważniejszych bezpłatnych wydarzeń IT skierowanych  do młodych entuzjastów technologii. Dzień pod hasłem „Zarażanie pasją do IT” wypełniony był szerokim wachlarzem prelekcji i warsztatów z myślą o uczniach, którzy wkrótce będą musieli podjąć decyzję dotyczącą swojej przyszłości zawodowej. Całość uświetniła sztuczna inteligencja, która zastąpiła konferansjera i poprowadziła wydarzenie.

Poprzez organizację konferencji Check IT chcemy dać młodzieży możliwość zapoznania się z różnorodnymi perspektywami zawodowymi, jakie oferuje branża IT w Lublinie. Liczymy, że zdobyta podczas wydarzenia wiedza pomoże im podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru kierunków studiów oraz zainspiruje ich do dalszego rozwoju umiejętności związanych z informatyką i nowymi technologiami. Dzięki temu będą lepiej przygotowani do przyszłych wyzwań zawodowych i będą mogli wykorzystać pełen potencjał, jaki niesie ze sobą rozwój technologiczny – mówi dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Check IT organizowane jest cyklicznie przez Urząd Miasta Lublin, w ścisłej współpracy z uczelniami, kołami naukowymi oraz specjalistami z branży IT, w ramach inicjatywy Lubelska Wyżyna IT. Organizację tegorocznej edycji Check IT wsparło aż 70 prelegentów, ponad 50 partnerów i blisko 80 wolontariuszy – studentów lubelskich uczelni. Tegoroczna edycja wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całego kraju. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 2 000 uczniów i nauczycieli.

Konferencję Check IT wspieramy już nie pierwszy raz. Tym bardziej dziękujemy Lubelskiej Wyżynie IT za zaufanie i ponowne zaproszenie DataArt do roli partnera. To przyjemność być częścią wydarzenia, które promuje zainteresowanie nowymi technologiami wśród młodych umysłów – mówi Julia Diatczyk, Prezes Zarządu DataArt Poland – Konferencja stanowi świetną okazję nie tylko dla młodzieży. Dla firm takich jak DataArt, Check IT to szansa na budowanie lokalnej silnej społeczności technologicznej i wpływanie na przyszłość całej branży – dodaje.

Motywem przewodnim tegorocznej konferencji było zagadnienie sztucznej inteligencji, które budziło ogromne zainteresowanie wśród uczestników. Wydarzeniu nie tylko towarzyszyło poznanie narzędzi AI wspomagających pracę specjalistów w branży IT i codzienne funkcjonowanie, lecz także zainicjowało dyskusję na przyszłości branży IT podyktowanej rozwojem AI.

Rozwój AI ma ogromny wpływ na branżę IT i kształtuje przyszłość jej pracowników. Automatyzacja zadań rutynowych, rozwój nowych technologii oraz wzrost znaczenia danych wymagają od specjalistów IT posiadania nowych kompetencji. Aby sprostać wymaganiom nowej rzeczywistości, przyszli pracownicy branży IT muszą być przygotowani do ciągłego rozwoju i posiadania nowych kompetencji. Oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej, rosnące znaczenie będą miały umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, krytycyzm, myślenie poza schematem czy kreatywność, które są niezbędne przy pracy z nowymi technologiami – mówi Mateusz Kozłowski, Założyciel Niepublicznego Technikum Programistycznego Techni Schools.

Specjaliści z lubelskiego ekosystemu IT zaprezentowali młodzieży ogromna dawkę wiedzy z zakresu IT, m.in. z obszaru tworzenia gier komputerowych, robotyki, programowania, modelowania a także cyberbezpieczeństwa. Wydarzenie dostarczyło uczestnikom mnóstwo atrakcji związanych z nowymi technologiami i dostarczyło inspiracji i możliwości zapoznania się z ofertą edukacyjną i zawodową w dziedzinie informatyki oraz pozostałych specjalizacjach, które wykorzystują nowe technologie.

W PKO Banku Polskim wykorzystujemy sztuczną inteligencję m.in. w obszarze operacji. Naszym celem jest tworzenie realnej wartości dla klienta, pracownika i całej organizacji. Sięgamy po coraz bardziej zaawansowane narzędzia i technologie. Zmieniamy sposób pracy oraz realizacji zadań na poszczególnych stanowiskach w stronę rozwiązań cyfrowych, które ułatwiają codzienne wykonywanie obowiązków, ale łączymy je też kompetencjami miękkimi, które są niezbędne, aby działać zwinnie i efektywnie. Stawiamy na umiejętności pracy w zespole, rozumienia i tworzenia informacji, przedsiębiorczość oraz kompetencje językowe. Takie podejście jest możliwe dzięki naszym pracownikom, którzy znają procesy, wykorzystują technologię i chcą się rozwijać. To zwiększa naszą efektywność operacyjną, obniża koszty i pozwala budować organizację zdolną do dalszego wzrostu – mówi Agnieszka Wrońska, Dyrektor Pionu Transformacji Usług w PKO Banku Polskim.

Dla tych, którzy nie mogli być obecni na dzisiejszym wydarzeniu mamy dobrą informację – zapis wszystkich prelekcji z auli dostępny jest na kanale YouTube Gospodarczy Lublin. A już jutro 6 marca nastąpi kontynuacja zgłębiania świata nowych technologii w postaci prelekcji online, natomiast do 22 marca uczniowie mogą skorzystać z bogatej oferty wydarzeń towarzyszących odbywających się na terenie lubelskich firm IT, uczelni, a także na terenie zainteresowanych szkół.

Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na stronie www.checkit.lublin.eu oraz na portalu społecznościowym Facebook.

 

Nasze projekty