W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Misja gospodarcza w Chinach
06.05.201018:38

W lubelskiej misji gospodarczej udział wzięli: Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski i Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk, Prezes Lubelskiego Forum Pracodawców Tadeusz Fijałka, Prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny Henryk Łucjan oraz reprezentanci lokalnych przedsiębiorców, tj. Lubelski Węgiel Bogdanka, Przedsiębiorstwo Wschód, Margomed, Maik, Mikrobit, PM Bros, Transhurt, Elektromeks, P.H.U. Jarosław Urban, Hurtownia Zaopatrzenia Rzemiosła, Usługowy Zakład Remontowo Budowlany, Aspol i Grafic.

Głównym celem delegacji samorządowej było wzmocnienie kontaktów między Lublinem a miastem Jiaozuo w prowincji Henan i nawiązanie formalnej współpracy z miastem Jiaozuo poprzez podpisanie porozumienia (w dniu 29 kwietnia 2010 r.). Uwarunkowania kulturowe, a także obyczaje handlowe Chin wskazują, że niezbędnym etapem wstępnym do nawiązania kontaktów gospodarczych jest współpraca pomiędzy administracją publiczną na różnych szczeblach, która uwiarygodnia partnerów gospodarczych i pozwala na budowę trwałych więzi. W tym roku nastąpi rewizyta władz Miasta Jiaozuo w Lublinie.

Równie ważnym aspektem misji była promocja potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Lublina podczas spotkań gospodarczych i na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju. EXPO 2010 to największa i najbardziej spektakularna Wystawa Światowa, w której udział wezmą przedstawiciele 250 krajów z całego świata. Prezentacja miasta Lublin zainaugurowała cykl polskich wydarzeń gospodarczych na wystawie. Podczas seminarium obecnych było ok. 100 osób. Spotkanie otworzył Zastępca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej EXPO 2010, Pan Bogdan Marczewski oraz I Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju, Pan Andrzej Pieczonka. Następnie zaprezentowały się polskie firmy uczestniczące w spotkaniu, przedstawiając partnerom chińskim oferty współpracy dwustronnej.

Spotkania oficjalne i robocze w Pekinie zostały zorganizowane przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pekinie i Szanghaju, władzami Pekinu i administracyjnego dystryktu Fengtai oraz władzami Jiaozuo.

Członkowie delegacji lubelskiej odbyli spotkanie z profesorami i studentami polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych, którego celem było przedstawienie możliwości nawiązania współpracy z młodymi Chińczykami a jednocześnie zdobycie przez nich doświadczenia zawodowego.

Ponadto delegacja lubelska miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem typowych chińskich stref ekonomicznych m.in. Pekińskim Obszarem Rozwoju Ekonomiczno – Technologicznego oraz Parkiem Naukowym Zhoungguancum Dystryktu Fengtai. Władze Dystryktu Fengtai zorganizowały spotkanie z udziałem przedsiębiorców chińskich, podczas którego został zaprezentowany Lublin oraz członkowie delegacji biznesowej.

Jednym z konkretnych ustaleń spotkania jest rewizyta władz parku naukowego we wrześniu br. w Lublinie celem doradztwa oraz propozycja założenia przez Lublin izby handlowej, w której siedzibę mieliby przedsiębiorcy lubelscy chcący kooperować z partnerami chińskimi. Ponadto przedstawiciele delegacji byli podjęci przez sekretarza miasta Pekin a efektem spotkania będzie wizyta delegacji chińskiej w czerwcu br.

Obecność przedstawicieli lubelskiego biznesu i samorządu terytorialnego pozwoliła na nawiązanie cennych kontaktów na poziomie administracyjnym i biznesowych, które mogą w konsekwencji przełożyć się nie tylko na pozyskanie nowych inwestorów z Chin, lecz także zwiększyć poziom współpracy międzynarodowej lubelskich firm, zarówno w zakresie eksportu jak również współpracy technologicznej.

Nasze projekty