W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

150 rocznica stracenia Leona Frankowskiego

150 rocznica stracenia Leona Frankowskiego
14.06.201312:35

W niedzielę 16 czerwca odbędą się w Lublinie obchody upamiętniające stracenie przez władze carskie Leona Gabriela Frankowskiego, I komisarza Rządu Narodowego na województwo lubelskie.

Na czele 400-osobowego powstańczego oddziału zdobył on Kazimierz Dolny i furgon pocztowy z pieniędzmi w Kurowie. Ranny 8 lutego 1863 r. w walce z przeważającym oddziałem wojsk rosyjskich pod Sandomierzem. Aresztowany w szpitalu w Sandomierzu po rozpoznaniu przez carskiego żandarma z Kazimierza, któremu darował wcześniej życie. Postawiony został przed sądem wojskowym w Lublinie, skazany na karę śmierci, którą wykonano o godz. piątej rano 16 czerwca 1863 r., w rejonie dzisiejszej ulicy Mariana Langiewicza w Lublinie, wówczas poligonie rosyjskiego garnizonu. Wbrew namowie rodziców odrzucił możliwość wystąpienia do cara o łaskę. Sąd wojskowy odmówił mu żołnierskiej śmierci przez rozstrzelanie - został stracony przez powieszenie. Jego szczątki spoczywają w grobowcu Powstańców Styczniowych na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, przeniesione tam, po ekshumacji, podczas wielkiej uroczystości patriotycznej 22 października 1916 r.

Program uroczystości, które odbędą się równolegle w miejscu straceń i przy grobowcu:

10.30 – Msza św. w intencji śp. Leona Frankowskiego, w kościele cywilno-wojskowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, przy al. Racławickich 20;
11.30 – przemarsz do pomnika Powstańców Styczniowych przy ul. gen. Mariana Langiewicza;
12.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu straceń Powstańców Styczniowych, z udziałem młodzieży Gimnazjum Nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie.
12.00 – Msza św. w intencji śp. Leona Frankowskiego, w kościele rektoralnym pw. Wszystkich Świętych, przy ul. Lipowej;
13.00 – przejście do grobowca Powstańców Styczniowych na dalszą część uroczystości, w tym:
odegranie hymnu RP, powitanie uczestników, modlitwa za straconego, wystąpienia okolicznościowe,
wręczenie medali „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Głównymi organizatorami tych obchodów są:
w miejscu straceń Leona Frankowskiego – Gimnazjum Nr 6 im. R. Trauguttra w Lublinie,
przy grobowcu Powstańców Styczniowych – ppor. Władysław Stefan Grzyb, Społeczny Koordynator Opiekunów Wojskowych Miejsc Pamięci w Mieście Lublin.