W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Aktualne problemy i europejskie doświadczenie w dziedzinie ochrony bezdomnych zwierząt

Aktualne problemy i europejskie doświadczenie w dziedzinie ochrony bezdomnych zwierząt
13.11.201213:58

W minionym tygodniu (5 - 9 listopada) we Lwowie i Iwano-Frankiwsku odbyły się konferencje poświęcone „Aktualnym problemom i europejskim doświadczeniom w dziedzinie ochrony bezdomnych zwierząt”. Spotkanie zorganizowane zostały w ramach projektu „S.O.S. – bezpieczna koegzystencja ludzi i bezdomnych zwierząt na polsko-ukraińskim pograniczu: Lwów, Lublin, Łuck oraz Iwano-Frankiwsk” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013 ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa.

Na konferencjach przedstawiono zagadnienia z zakresu: prawnych podstaw ochrony zwierząt w Polsce i krajach UE ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania i profilaktyki wścieklizny, optymalnego żywienie psów i kotów w warunkach schroniskowych, odławiania zwierząt i ich pobyt w schronisku, korzyści wynikających ze sterylizacji zwierząt a także prawnych podstaw funkcjonowania schronisk dla zwierząt w Polsce i krajach UE.

Ponadto przedstawiony został program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Lublin oraz zaprezentowano schronisko dla bezdomnych zwierząt w Lublinie.

W spotkaniach uczestniczyli weterynarze, studenci kierunków weterynaryjnych, członkowie pozarządowych organizacji ochrony zwierząt, pracownicy placówek zajmujących się regulowaniem liczebności bezdomnych zwierząt oraz pracownicy odpowiednich wydziałów Urzędów Miasta Lwów i Iwano-Frankiwsk.

W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin oraz eksperci w składzie:

1. Krzysztof Łątka – Dyrektor Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych;
2. Kinga Masłowska – Inspektor w Wydziale PN;
3. Viktor Svintsitskyy – Podinspektor w Wydziale PN;
4. Daniel Grzeszczuk - Podinspektor w Wydziale PN;
5. Joanna Jaroszuk – Oniszko – Kierownik w Wydziale OŚ;
6. Bożena Kiedrowska - Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Lublin;
7. Sybilla Berwid – Wójtowicz – dr nauk weterynaryjnych, Specjalista Żywienia Zwierząt, Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW;
8. Dariusz Ornal – Zoopsycholog, „Aport” Ośrodek Szkolenia Psów i Dogoterapii w Markuszowie;
9. Tomasz Piech – Specjalista Rozrodu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katedra i Klinika Rozrodu Zwierząt;
10. Piotr Listos – Specjalista Epizootiologii i Administracji Weterynaryjnej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katedra Anatomii Patologicznej Wydziału medycyny Weterynaryjnej;
11. Andrzej Miechowicz – Biuro Rozwiązań Informatycznych (odpowiedzialny za wdrożenie i zastosowanie technologii informatycznej do usprawnienia pracy schroniska dla zwierząt na przykładzie systemu Klinika XP).

Konferencje miały na celu przedstawienie skutecznych sposobów i doświadczeń europejskich w zakresie ochrony zwierząt, rejestracji, ewidencji bezdomnych zwierząt, nowoczesnych metod regulacji ich liczebności jak również podniesienie kwalifikacji specjalistów z danej dziedziny i wykorzystanie wiedzy nabytej podczas konferencji w praktyce.