W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Co wydarzyło się w czasie zagłady – spotkanie z Batszewą Dagan

Co wydarzyło się w czasie zagłady – spotkanie z Batszewą Dagan
17.10.201211:25

Na zaproszenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku do Polski przyjeżdża pani Batszewa Dagan, izraelska poetka, psycholog, pedagog; autorka publikacji dla dzieci i młodzieży wykorzystywanych w nauczaniu o Zagładzie. Opera i Filharmonia Podlaska jest wydawcą jej książki dla dzieci „Co wydarzyło się w czasie zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć” z fantastycznymi ilustracjami Oli Cieślak. To pierwsze polskie wydanie tego wydawnictwa, które ma w prosty i przystępny sposób opowiadać dzieciom o tym, co się wydarzyło w czasie II wojny światowej, czym był Holokaust. W ciągu trzydniowej wizyty w Lublinie (18-20 października) Batszewa Dagan spotka się z nauczycielami, dziećmi w czasie warsztatów i wszystkimi chętnymi mieszkańcami Lublina.



Program wizyty w Lublinie:

Seminarium dla nauczycieli
18 października (czwartek) 2012 r., godz. 15.00
Sala Czarna, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21, Lublin.

Warsztat z dziećmi
19 października (piątek) 2012 r., godz. 10.45.
Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa w Lublinie, ul. Herbowa 18, Lublin.


Spotkanie otwarte
20 października (sobota) 2012 r., godz. 10.00
Sala Czarna, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21, Lublin.



Batszewa Dagan – (ur. 8 września 1925 r. w Łodzi jako Izabella Rubinstein), izraelska poetka, psycholog i pedagog, twórczyni metody pomagającej przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę o Zagładzie. Po wkroczeniu Niemców do rodzinnego miasta uciekła z rodzicami i rodzeństwem do Radomia. Podczas pobytu w getcie radomskim związała się z tajną organizacją młodzieżową Hashomer Hacair. Z ramienia tej organizacji jeździła do getta warszawskiego, skąd szmuglowała do Radomia gazetkę "Pod Prąd". W 1942 r. uciekła z getta radomskiego i dzięki fałszywym dokumentom przedostała się na teren Niemiec. Po kilku miesiącach została aresztowana i wysłana do Auschwitz, gdzie przebywała do początku 1945 r., kiedy wraz z innymi więźniarkami została ewakuowana do Ravensbrück, a później do Malchow. 2 maja 1945 r. została wyzwolona przez armię brytyjską. Po wyzwoleniu przeniosła się do Palestyny, gdzie wraz z mężem Paulem przyjęła nazwisko Dagan. Pracowała jako przedszkolanka, następnie jako psycholog i wykładowca w seminarium nauczycielskim. Jest autorką publikacji dla dzieci i młodzieży wykorzystywanych w nauczaniu o Zagładzie.