W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Elektrośmieci w Lublinie i we Lwowie

Elektrośmieci w Lublinie i we Lwowie
02.12.201313:04

Lublinianie przekazują niepotrzebny sprzęt elektryczny w pierwszej kolejności w ręce kogoś z rodziny, przyjaciół, ludzi potrzebujących dopiero w następnej do profesjonalnych punktów zbierania elektrośmieci oraz sklepów AGD/RTV – tak wynika z badań dotyczących zagospodarowania zużytych sprzętów w naszym mieście.

Badania były elementem projektu pt.: Utworzenie miejskiego systemu zagospodarowania elektrośmieci we Lwowie na podstawie doświadczeń Miasta Lublin. Ich celem było sprawdzenie jak mieszkańcy Lublina radzą sobie z domowymi odpadami elektroniczymi i elektrycznymi. Przeprowadzono je latem tego roku.

Każdego roku Polacy produkują ponad 300 tysięcy ton elektrośmieci. W Lublinie już od 2008 roku prowadzona jest selektywna zbiórka elektrośmieci. Codziennie w dwóch stałych punktach,a w każdą ostatnią sobotę miesiąca w okolicach sześciu hipermarketów ustawiane są kontenery, do których można przynieść niepotrzebny lub zużyty sprzęt AGD i RTV. Taka forma zbiórki cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta, którzy chętnie korzystają z tej możliwości. Urząd Miasta Lublin planuje zakup 20 kolejnych kontenerów do zbiórki zużytego sprzętu, które będą ustawione na stałe w ogólnodostępnych miejscach w mieście. Dzięki temu łatwiej będzie natychmiast pozbyć się niepotrzebnego sprzętu, bez czekania do ostatniej soboty miesiąca.

Od tego roku Lublin dzieli się swoim doświadczeniem w postępowaniu z elektrośmieciami ze Lwowem, swoim miastem partnerskim. Tak powstał projekt pt.: „Utworzenie miejskiego systemu zarządzania domowymi odpadami sprzętu elektrycznego i elektronicznego we Lwowie na podstawie doświadczeń miasta Lublin”. - Naszą ambicją jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców naszego ukraińskiego partnera w bezpieczne pozbywanie się odpadów oraz odpowiedzialności społecznej za stan środowiska. Wiemy jak to zrobić i chcemy pomócmówi Prezydent Krzysztof Żuk.

Jak wynika z przeprowadzonych badań informacje na temat miejsca i terminu zbiórki zużytego sprzętu AGD/RTV dociera do ponad połowy badanych. Najczęściej wskazywanym źródłem informacji na temat terminów i miejsc zbiórek zużytego sprzętu AGD/RTV są różnego rodzaju broszury informacyjne oraz media. Do wiedzy na temat znajomości miejsc odbioru zużytego sprzętu AGD/RTV przyznaje się połowa badanych, tyle samo respondentów wykazuje się brakiem wiedzy w tym zakresie. Niewiele ponad połowa respondentów zużyte baterie oddaje do wyspecjalizowanych punktów odbioru. mniej niż połowa lublinian przyznaje się, że kiedykolwiek oddała zużyty sprzęt AGD/RTV do wyspecjalizowanych punktów odbioru. Tyle samo wyraża świadomość obowiązku selektywnej zbiórki sprzętu AGD/RTV.

Więcej o projekcie Utworzenie miejskiego systemu zagospodarowania elektrośmieci we Lwowie na podstawie doświadczeń Miasta Lublin: http://bip.lublin.eu/fundusze

O elektrośmieciach w Lublinie: http://bip.lublin.eu

Raport z badań: