W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
17.01.201212:05

W dniach 22–28 stycznia obchodzona jest VI edycja programu. Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat Kobiecości" zorganizowała ogólnopolską kampanię społeczną "Piękna bo zdrowa", do której przyłączyło się również Miasto Lublin.

Działania przez nas zaplanowane w ramach ww. Tygodnia realizowane będą przy współpracy z Lubelskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Inicjatywy, które będą podejmowane w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy są kontyuacją działań, realizowanych w ramach ubiegłorocznego konkursu "Zdrowa Gmina".

Celem powyższej akcji jest budowa świadomości i edukacja w zakresie profilaktyki i leczenia choroby, której śmiertelność wśród kobiet w Polsce jest najwyższa w całej Europie. Każdego roku prawie 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Niestety codziennie aż 5 chorych kobiet umiera. A wcale nie musi tak być. Wystarczy regularnie przeprowadzać badania cytologiczne. Niestety problem polega na tym, że wciąż zbyt mało kobiet wykonuje systematycznie badania.
W profilaktyce raka szyjki macicy bardzo ważną rolę odgrywją szczepienia ochronne przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Program takich szczepień finansowany jest z budzetu Miasta Lublin od 2008 r. Co roku z programu korzysta około 600 dwunastoletnich dziewcząt. Również w tym roku taki program szczepień będzie realizowany ( również dla ok. 600 dziewczynek).

Rak szyjki macicy nie musi być chorobą śmiertelną. Wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalny. Ogólnopolska kampania społeczna stawia sobie za cel zmianę podejścia Polek do profilaktyki, o którą tak jak w przypadku pielęgnacji urody muszą zadbać same kobiety.

24 stycznia
Wykład otwarty dla mieszkańców Lublina "Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy?"
(Ratusz Plac Wł. Łokietka 1, sala obrad Rady Miasta Lublin, godz.16:00 –17:00.)

 Wykład poprowadzi Prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski - Kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; po wykładzie będzie możliwość zapisania się na badania cytologiczne do Poradni Ginekologicznej Samodzielnego Publicznego Spitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie lub Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

23 – 27 stycznia
Spotkania z uczennicami kilku lubelskich liceów
na temat czynników ryzyka oraz profilaktyki raka szyjki macicy. Spotkania odbywać się będą na terenie szkół. Prowadzone będą przez :
- prof. zw. dr hab. Tomasza Paszkowskiego – Kierownika III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Prezesa Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego;
- dr n. med Ewę Woźniakowską – pracownika III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Szczegółowy harmonogram spotkań w szkołach :
23 stycznia 2012 r. - I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica
(godz. 13.15 – 14.00);
24 stycznia 2012 r. - II Liceum Ogólnokształcące im. Het. Zamojskiego
(godz. 12.45 –13.30);
25 stycznia 2012 r. - III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej
(godz. 13.00 – 13.45);
26 stycznia 2012 r. - V Liceum Ogólnokształcące im. M.Curie-Skłodowskiej
(godz. 11.10 – 11.55);
27 stycznia 2012 r. - IV Liceum Ogólnokształcące im S. Sempołowskiej
(godz. 10.10 – 10.55).

23 – 27 stycznia 2012 r. w godz. 15 00 – 20 00
Punkt informacyjny w Galerii Olimp

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zaprasza do punktu informacyjnego, w którym rozdawane będą materiały informacyjne oraz będzie można zapisać się na badania cytologiczne przez mieszkanki Lublina do Poradni Ginekologicznej SPSK nr 1.