W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konkurs o Medal Prezydenta Miasta Lublin rozstrzygnięty

Konkurs o Medal Prezydenta Miasta Lublin rozstrzygnięty
20.05.201415:56

Poznaliśmy wyniki IX edycji Konkursu skierowanego do środowiska osób z niepełnosprawnością. Medale i Wyróżnienia wręczyła Pani Monika Lipińska – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin podczas uroczystego rozstrzygnięcia Konkursu, 20 maja.



20 maja 2014 roku w Centrum Konferencyjnym Caritas Archidiecezji Lubelskiej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu o Medal Prezydenta Miasta Lublin dla osób oraz instytucji/organizacji wyróżniających się osiągnięciami lub realizowanymi przedsięwzięciami na rzecz aktywizacji i integracji osób niepełnosprawnych na terenie miasta Lublin. W imieniu Prezydenta Krzysztofa Żuka, Medale i Wyróżnienia wręczyła Pani Monika Lipińska – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin. Wnioski konkursowe zostały ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez Kapitułę Konkursu, którą tworzą członkowie Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego, lubelskich instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz niepełnosprawni mieszkańcy Lublina, ich rodziny i opiekunowie. Spotkanie rozpoczął występ zespołu tanecznego MIX ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II. Dodatkową atrakcją było czytanie poezji Joanny Pąk – tegorocznej laureatki Konkursu. Ceremonię uświetnił koncert Lubelskiej Fedareacji Bardów - prawdziwa gratka dla miłośników poezji śpiewanej. Spotkanie prowadzili: pani Agnieszka Zańko – Przewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin oraz pan Artur Kalicki z TVP Lublin.

LAUREACI I WYRÓŻNIENI

Kategoria I – osoby niepełnosprawne osiągające wybitne sukcesy zawodowe, twórcze, sportowe itp.

Nominowani
: p. Maciej Białek, p. Zdzisław Koziej, p. Jadwiga Pawłowska-Machajek, p. Joanna Pąk

Laureaci:
1. Pan Zdzisław Koziej
Sportowiec lekkoatleta, goalballista, czołowy zawodnik i aktualny mistrz Europy w kręglach klasycznych i bowlingu. Osoba z niepełnosprawnością narządu wzroku i słuchu. Karierę sportową rozpoczął od lekkoatletyki i gry w goalball w Integracyjnym Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” Lublin, gdzie wraz z drużyną zdobył 10 złotych medali na zawodach międzynarodowych i Mistrzostwach Polski. W ostatnich trzech latach zdobywał pierwsze miejsca w swojej dyscyplinie na Mistrzostwach Europy. W 2011 roku otrzymał brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Sarajewie. Aktualnie zawodnik reprezentuje Klub Sportowy „Hetman” Lublin. Czynnie pracuje w Spółdzielni Inwalidów Niewidomych w Lublinie. Jest członkiem Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
Zgłaszający Kandydata: Lubelska Jednostka Wojewódzka Towarzystwa Pomocy Głuchoniemym
2. Pani Joanna Pąk
Poetka – członek Stowarzyszenia „Jesteśmy Kroplą”. Od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe. Mimo dużej niepełnosprawności motorycznej nauczyła się pisać na klawiaturze komputera stopą. Ukończyła pedagogikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wydała 9 tomików poezji.
Działa na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością. Jest współzałożycielką strony internetowej „Łam stereotypy – o sprawnych inaczej”, na łamach której promuje osoby z niepełnosprawnością oraz miasto Lublin. Prowadzi spotkania w lubelskich szkołach i przedszkolach – dając przykład młodym ludziom, że niepełnosprawność nie ogranicza, a swoje pasje można i trzeba rozwijać. Swoją postawą oraz aktywnością społeczną przełamuje stereotypy i motywuje do działania inne osoby z niepełnosprawnością.
Zgłaszający Kandydata: Stowarzyszenie „Jesteśmy Kroplą”

Kategoria II – osoby realizujące przedsięwzięcia na rzecz aktywizacji i integracji niepełnosprawnych mieszkańców Lublina

Nominowani
: p. Dorota Dutkiewicz; dr Jacek Gawłowicz; p. Barbara Lisek; Ks. Kanonik Mariusz Nakonieczny; p. Danuta Sałęga; p. Teresa Słoń; p. Sławomir Skowronek

Laureat:
Ksiądz Kanonik Mariusz Nakonieczny

Od 1994 roku systematycznie współpracuje z Domem Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, z Hospicjum Dobrego Samarytanina, Lubelskim Stowarzyszeniem Osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół „Drgawka” oraz z Domem Dziecka im. Matki Weroniki przy ul. Romanowskiego, gdzie szczególną opieką otacza osoby z niepełnosprawnością. Jest pomysłodawcą i inicjatorem festynu dzielnicowego „Wieniawa” oraz festynu parafialnego, podczas którego swoją twórczość prezentują osoby z niepełnosprawnością. Współorganizuje spotkania, koncerty muzyczne, przedstawienia, pielgrzymki do miejsc świętych oraz wczasorekolekcje dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych, odbywające się corocznie od 1995 roku w Dąbrowicy. Przy nowo budującej się parafii, w której jest proboszczem, otacza indywidualną opieką osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodziny, pomagając w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych.
Zgłaszający Kandydata: Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty

Wyróżnieni:
1. Pani Dorota Dutkiewicz
Absolwentka pedagogiki specjalnej z wieloletnim stażem pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin. Założycielka Ośrodka Terapeutycznego, w którym prowadzona jest kompleksowa terapia psycho-pedagogiczna. Organizatorka radiowych audycji szkoleniowych poświęconych rehabilitacji dzieci w warunkach domowych; współautorka zadań: „Akcja Drzwi Otwarte”, „Poradnia na kółkach”, „Szkółka Niedzielna”. W 1991 roku założyła Oddział Lubelski Fundacji „Sprawni Inaczej” w Gdańsku. Była współinicjatorką i współzałożycielką Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych i Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych, Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tacy Sami” i Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy Razem”.
Zgłaszający Kandydata: Pracownicy Ośrodka Terapeutycznego w Lublinie.

2. Pani Barbara Lisek
Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Padaczkę i Ich Przyjaciół „Drgawka”. W latach 1988-92 była działaczką Samorządu Miejskiego w Lublinie. Za swoją pracę została odznaczona Honorową Odznaką Zasłużonego dla Miasta Lublin. W 1995 roku zachorowała na epilepsję, przeżyła śmierć kliniczną. Całe swoje dotychczasowe życie poświęciła ludziom potrzebującym pomocy i rozwiązywaniu ich problemów. W roku 2006 otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin za swoją działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Celem podejmowanych przedsięwzięć, inicjatyw i akcji społecznych jest edukacja w zakresie wiedzy o epilepsji i przeciwdziałania wykluczeniu osób dotkniętych tą chorobą.
Zgłaszający Kandydata: Marcin Nowak-Radny Miasta Lublin

Kategoria III - instytucje/organizacje zaangażowane w działalność na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz integracji osób niepełnosprawnych

Nominowani:
Krajowe Towarzystwo Autyzmu /Oddział w Lublinie; Fundacja Teatroterapia Lubelska

Wyróżnieni:
1. Krajowe Towarzystwo Autyzmu /Oddział w Lublinie
Organizacja pożytku publicznego, skupiająca rodziców i terapeutów działających na rzecz osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami. Na terenie Lubelszczyzny działa od 1993 roku Zadaniem Stowarzyszenia jest m.in. upowszechnianie wiedzy o autyzmie, udzielanie pomocy psychologicznej rodzinie oraz niesienie pomocy terapeutycznej, która obejmuje zajęcia logopedyczne oraz edukacyjne. Terapeuci, którzy współpracują z Towarzystwem, są doskonale przygotowani do pracy z dziećmi autystycznymi. Ponadto organizowane są zabawy integracyjne, turnusy rehabilitacyjne, akcje informacyjne oraz kwesty, z których fundusze przeznaczane są na terapię dzieci z autyzmem.
Zgłaszający Kandydata: Joanna Mazurewicz, matka 17-letniego syna z autyzmem

2. Fundacja Teatroterapia Lubelska
Prowadzi terapię osób niepełnosprawnych poprzez teatr. W 1995 roku Teatr im J. Osterwy przyjął w swoją strukturę organizacyjną grupę dwudziestu upośledzonych umysłowo osób. Obecnie działa w formie warsztatów terapii zajęciowej. W Teatroterapii realizowana jest określona idea zawarta w manifeście teatralnym ludzi upośledzonych umysłowo tu pracujących: “mamy prawo do tworzenia i uczestniczenia w kulturze i sztuce teatru, oraz do pełnowartościowego miejsca w życiu naszego miasta i naszego kraju oraz całego świata przez uznanie, iż tak samo czujemy, jak wszyscy normalni ludzie”. W warsztatach uczestniczy codziennie 25 osób w wieku 19–35 lat. Pracują według autorskich programów terapeutów, którzy są aktorami, pedagogami, muzykami, plastykami i specjalistami innych dyscyplin. W 2009 roku prowadzenie WTZ Teatroterapia przejęła Fundacja Teatroterapia Lubelska.
Zgłaszający Kandydata: Maria Pietrusza-Budzyńska