W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin informatyką stoi
21.02.201409:24

ABSL i Urząd Miasta Lublin publikują wyniki raportu Nowoczesne usługi biznesowe oraz sektor ICT w Lublinie.

Jak wynika z raportu ABSL, przygotowanego we współpracy z Jones Lang LaSalle i Hays Poland, Nowoczesne usługi biznesowe oraz sektor ICT w Lublinie, zatrudnienie w centrach nowoczesnych usług dla biznesu w stolicy Polski Wschodniej przekroczyło 3 000 osób. Do tego należy doliczyć aż 3 500 pracowników z ponad 750 przedsiębiorstw teleinformatycznych (ICT), które działają na terenie miasta. Jak wskazują eksperci ABSL, usługi tego typu są aktualną specjalizacją i znakiem rozpoznawczym Lublina na polskiej mapie usług dla biznesu.

W centrach usług zlokalizowanych w Lublinie pracuje ponad 3 000 osób, z czego zdecydowana większość to pracownicy podmiotów z kapitałem zagranicznym.

- Jednym ze strategicznych celów biznesowych Lublina jest zapewnienie warunków sprzyjających dynamicznemu rozwojowi sektora usług. Inwestycje firm reprezentujących tę branżę nie tylko doskonale wpisują się w nasze działania na rzecz sukcesywnego udoskonalania infrastruktury miasta, ale także przekładają się na powstawanie nowych, stabilnych miejsc pracykomentuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wśród globalnie rozpoznawalnych firm, swoje jednostki usługowe utworzyły w Lublinie m.in. Genpact i Orange. W mieście działają również centra kontaktu z klientem dużych firm z polskim kapitałem, takich jak np. PKO BP. Wśród innych przedsiębiorstw, zatrudniających w swoich centrach w Lublinie ponad 150 osób, można wymienić m.in. Wartę, Proamę i Alior Bank.

- Od 2012 roku zatrudnienie w centrach usług w Lublinie wzrosło dzięki nowym inwestycjom z sektora o ponad 500 osób. Rozwijały się też dotychczasowe podmioty - komentuje Marek Grodziński, Wiceprezes ABSL i Dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini. – Z analizy ABSL wynika, że procesami biznesowymi obsługiwanymi przez największą liczbę pracowników centrów w Lublinie są relacje z klientem oraz finanse i księgowość – dodaje.

ICT marką Lublina

W Lublinie funkcjonuje już ponad 750 firm sektora ICT, które łącznie zatrudniają 3,5 tysiąca pracowników. Zdecydowaną większość stanowią tutaj przedsiębiorstwa z kapitałem krajowym. Wśród usług najczęściej oferowanych przez lubelskie firmy należy wymienić projektowanie, wdrażanie oprogramowania biznesowego oraz usługi integracyjne.

- Dynamika rozwoju lubelskiego sektora ICT jest bardzo duża. Przejawia się to w ponadprzeciętnym wzroście liczby firm z tej branży, najwyższym w Polsce wśród miast podobnej wielkości. Nowi inwestorzy w Lublinie to m.in. Sii, Transition Technologies czy SoftSystem. Ponadto, liczba absolwentów na kierunkach technologicznych wykazuje wyraźną tendencję wzrostową. Spełnione są więc dwa niezwykle istotne warunki niezbędne do rozwoju sektora w mieście. Mocną stroną Lublina jest również funkcjonowanie dwóch zinstytucjonalizowanych klastrów ICT komentuje Janusz Górecki, Główny Analityk ABSL.

Kapitał ludzki i biura – atuty miasta?

Lublin to jeden z głównych ośrodków akademickich Polski i zarazem największy we wschodniej części kraju. W roku akademickim 2013/2014 na 9 uczelniach wyższych studiuje tu 75 tys. osób, w tym 3 tys. obcokrajowców. Jak twierdzą eksperci ABSL, kapitał ludzki należy do najmocniejszych atutów miasta, a szeroka baza dobrze wykształconych i młodych ludzi przyciąga uwagę inwestorów z sektora usług. Lublin posiada również liczną reprezentację studentów, uczących się na kierunkach szczególnie interesujących z punktu widzenia inwestorów z sektora usług. Dla przykładu 3 300 osób studiuje w Lublinie filologie obce, a 2 300 osób wybrało kierunki informatyczne.

Drugim istotnym atutem miasta jest wysoka podaż nowoczesnych powierzchni biurowych spełniających wymagania firm z sektora usług.

- Lublin jest dziewiątym pod względem wielkości rynkiem biurowym w Polsce oraz największym zagłębiem nowoczesnych biur we wschodniej części kraju. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przeznaczonej na wynajem to około 110 400 mkw. Dodatkowe 20 000 mkw. zlokalizowane jest w budynkach wybudowanych przeważnie na własne potrzeby m.in. banków, czy też instytucji finansowychkomentuje Mateusz Polkowski, Associate Director, Research & Consultancy, Jones Lang LaSalle.

ABSL jest wiodącą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej organizacją branżową reprezentującą sektor nowoczesnych usług dla biznesu. W Polsce ABSL zrzesza obecnie około 100 globalnych inwestorów, m.in. arvato Services, Capgemini, Carlsberg, Geoban, Google, HAYS, Hewlett-Packard, IBM, Infosys, Jones Lang LaSalle, MAN, Procter & Gamble, PwC, Shell, Sony, Thomson Reuters, UBS, Xerox. Organizacja działa na rzecz modyfikacji przepisów, rekomenduje kierunki rozwoju systemu kształcenia, wspiera rozwiązania służące przedsiębiorczości i nowoczesnym praktykom biznesowym. W tym celu współpracuje z politykami, przedstawicielami samorządów i biznesu, a także organizacjami wspierającymi przedsiębiorczość.