W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mieszkańcy pozytywnie o marce Lublin i kulturze

Mieszkańcy pozytywnie o marce Lublin i kulturze
09.08.201113:48

Po ponad czterech latach od wprowadzenia strategii marki Lublin, zweryfikowano obecny wizerunek miasta w oczach mieszkańców. Dodatkowo, poddano analizie konsumpcję kultury wśród Lublinian. Wyniki wyraźnie wskazują na pozytywne efekty działań marketingowych, zaś w kwestii kultury jesteśmy na dobrej drodze do ścisłej czołówki.

Staramy się analizować, jak zmienia się wizerunek miasta wśród mieszkańców i w całym kraju. Wyniki badań pokazują bardzo dobre efekty podejmowanych przez nas działań, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę kultury. Kultura staje się jednym z kół zamachowych rozwoju Lublina. Przyzwyczailiśmy się też, że w mieście cały czas się coś dzieje - powiedział na konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk.

Firma badawcza ARC Rynek i Opinia, na zlecenie Urzędu Miasta Lublin, zrealizowała badanie, którego głównymi celami było określenie wizerunku miasta w oczach mieszkańców, zauważalność działań promocyjnych oraz poziom konsumpcji kultury. Reprezentatywna próba badawcza objęła grupę 600 osób, zamieszkałych w Lublinie, w wieku powyżej szesnastego roku życia. Struktura próby badawczej była tożsama z charakterystyką osób zameldowanych w mieście pod kątem wieku, płci i wykształcenia. Projekt był realizowany metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI).

To badanie to grunt do dalszych naszych działań w dziedzinie marketingu. Chcemy obrandowić również inne sfery działalności miasta

Wizerunek ogólny to postrzeganie miasta według takich kryteriów, które nie są specyficzne dla Lublina, ale są wspólne dla typowych miast polskich – informuje Andrzej Gołoś, kierownik zespołu badawczego ARC, i dodaje – Dlatego też badaliśmy takie elementy jak jakość życia, edukacja czy bezpieczeństwo mieszkańców, skupiając się przede wszystkim na ocenie zmian w tym zakresie.

Ludzie w Lublinie najwyżej cenią ofertę edukacyjną i kulturalno-rozrywkową. Również estetyka miasta jawi się jako co najmniej zadowalająca. W zgodnej opinii, najwięcej do poprawienia władze samorządowe mają w obszarach rynku pracy i infrastruktury drogowej. Marka promocyjna i elementy strategii „Miasto Inspiracji” stają się istotnym czynnikiem postrzegania, aczkolwiek badanie wyraźnie pokazuje, że to dopiero początek drogi. Generalnie, siedmiu na dziesięciu respondentów potwierdza, że podoba im się marka Lublina. Innym obszarem poddanym badaniu był specyficzny obraz Lublina, wynikający z założeń strategicznych. W tym miejscu zdecydowanie widać pozytywny wpływ wielomiesięcznych starań miasta Lublin o uzyskanie tytułu „Europejska Stolica Kultury”.

Do tej pory skupialiśmy się przede wszystkim na budowaniu wizerunku miasta wśród turystów weekendowych i tych, którzy przyjeżdżają na konkretne wydarzenia promocyjne – wskazuje Agnieszka Oszust z Biura Marketingu Miasta - Teraz przychodzi czas na precyzyjne działania skierowane do samych mieszkańców, co pozwoli nam stworzyć bliskie skojarzenia z magicznością naszego miasta i jego umiejętnością inspiracji. Co jednak cieszy już teraz postrzegamy Lublin jako wielokulturowy i klimatyczny. To ma swoją wartość.

Warto przypomnieć, że Strategia Marki Lublin - „Miasto inspiracji” i nawiązujące do niej działania komunikacyjne, zostały docenione i bywały nagradzane przez osoby i gremia związane z obszarem marketingu miejsc w całej Polsce. Nie można jednak skutecznie zbudować marki miasta bez zaangażowania jego mieszkańców. Są oni najlepszymi ambasadorami wszystkich działań i zrealizowane badanie daje doskonałą wiedzę, na czym należy skoncentrować się w najbliższej przyszłości.