W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowy okres programowania budżetu UE na lata 2014-2020

Nowy okres programowania budżetu UE na lata 2014-2020
22.01.201316:04

Propozycja projektów z zakresu dróg, transportu i rewitalizacji na perspektywę finansową w UE na lata 2014-2020.

Na podstawie przyjętego przez Radę Ministrów dokumentu założeń umowy partnerstwa w bieżącym roku zostanie przygotowany projekt umowy partnerstwa a następnie Polska podejmie negocjacje z UE w tym zakresie.

Przyjęte przez Radę Ministrów założenia stanowią podstawę do rozpoczęcia przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prac nad kształtem Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Wiemy również, że w przyszłym okresie programowania będzie kontynuowany Program Operacyjny dotyczący Polski Wschodniej.

Nie znając jeszcze szczegółów dotyczących przyszłego okresu programowania, ale mając na uwadze powyższe informacje, przygotowujemy się do aplikowania o środki unijne z nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Przygotowujemy projekty, które wpisywać się będą w cele tematyczne (kierunki interwencji) przyszłego okresu programowania.

Jednym z głównych problemów, który chcemy rozwiązać jest komunikacja w obszarze metropolitarnym, w tym stworzenie Zintegrowanego Intermodalnego Dworca w obszarze obecnego Dworca PKP integrującego PKP, PKS i komunikację miejską oraz rozbudowę komunikacji miejskiej na obszar metropolitarny (gminy ościenne). Planujemy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim zrealizować kolej metropolitarną.

Kolejnym tematem, którym chcemy się zająć to rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich – Plac Litewski, rewitalizacja Doliny Bystrzycy, Rewitalizacja Parków: Ludowego, Rusałka, Zawilcowa i Bronowice oraz Rewitalizacja Podzamcza.

Dla terenu Dworca, Podzamcza oraz Doliny Bystrzycy obecnie opracowywane są plany zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin. Ostateczny kształt projektów zgodny będzie z tymi planami zagospodarowania.

Kolejnym tematem, który częściowo może uda się rozwiązać przy pomocy środków z perspektywy finansowej UE 2014-2020 jest budowa i przebudowa dróg. Planujemy realizacje dróg, które usprawnią komunikację wewnątrz miasta, jak również wyloty w kierunku miast wojewódzkich Polski Wschodniej i Warszawy. Planujemy zrealizować zamknięcie małej obwodnicy w Lublinie (przedłużenie ul. Krańcowej do ul. Wrotkowskiej oraz przedłużenie ul. Bohaterów Monte Casino do węzła Sławin), budowę i przebudowę dróg, które spowodują sprawne połączenie Zintegrowanego Dworca w kierunku na Warszawę (ulica Muzyczna oraz przedłużenie ul. Głębokiej do węzła Sławin), na Rzeszów (przebudowa al. Kraśnickiej i budowa Trasy Zielonej), na Białystok (przebudowa ronda Lubelskiego Lipca 80), oraz budowę ul. Poligonowej wraz z przebudową Gen. Ducha i skrzyżowania z ul. Sikorskiego, przebudowę ul. Sowińskiego ze skrzyżowaniem z Al. Racławickimi (tunel) i z ul. Głęboką (estakada), przebudowę ul. Grygowej od nowej Zajezdni do skrzyżowania z ul. Mełgiewską oraz przebudowę ul. Narutowicza i Nadbystrzyckiej na odcinku od ul. Lipowej do ul. Zana.