W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pozimowe utrzymanie miasta
05.03.201412:13

Pozimowym utrzymaniem objęte są ulice i chodniki będące w stałym zimowym utrzymaniu. Planowane jest do oczyszczenia ok. 150 km ulic I standardu i ok. 20 km ulic II standardu, a w przypadku rejonów ręcznych 340 000 m2 chodników, placów, schodów i kładek dla pieszych

Pozimowe oczyszczenie jezdni obejmuje oczyszczenie jezdni wraz z krawężnikami lub opaskami drogowymi czy obrzeżami. W przypadku chodników w ramach pozimowego oczyszczania realizowane jest oczyszczenie chodnika wraz z usunięciem pozostałości roślinności.

Pozimowe oczyszczanie

Działania rozpoczęto 1 marca i do dziś oczyszczono następujące ulice: wiadukt drogowy „Poniatowski”, al. Spółdzielczości Pracy (w części), ul. Mełgiewska (od ul. Turystycznej do ul. Tysiąclecia), ul. Hutnicza, ul. Gospodarcza, al. Piłsudskiego, pl. Bychawski, ul. Jana Pawła II, ul. Boh. Monte Cassino (odcinek od al. Kraśnickiej do ul. Wojciechowskiej), ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Bajkowskiego, ul. Bernardyńska, ul. 3-go Maja, ul. Dolna 3-go Maja, ul. Kapucyńska, pl. Wolności, ul. Narutowicza, ul. Okopowa, ul. Hempla, ul. Kołłątaja, ul. Ewangelicka, ul. Karskiego, ul. Wieniawska, ul. Lubomelska, ul. Radziwiłłowska, ul. Staszica, ul. Świętoduska, ul. Mościckiego, ul. Lipowa, ul. I Armii Wojska Polskiego, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego, ul. Królewska, ul. Lubartowska, ul. Cyrulicza, ul. Kowalska.

W trakcie realizacji są: 10 ulic w tym: ul. Willowa, al. Tysiąclecia od ul. Mełgiewskiej do al. Solidarności, ul. Nadbystrzycka, al. Kraśnicka, ul. Wojciechowska, ul. Nałęczowska, ul. Wojciechowska, ul. Zamojska, al. Unii Lubelskiej, al. Witosa.

W następnej kolejności będą ustalane do oczyszczenia ulice objęte I i II standardem zimowego utrzymania, w zależności od warunków atmosferycznych.

Prace polegające na oczyszczaniu pozimowym odbywają się głównie w godzinach nocnych. W ciągu dnia oczyszczanie prowadzone jest w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu i dotyczy głównie chodników.

Szacowany koszt oczyszczania pozimowego to ok. 600 tyś. zł.

Usuwanie dzikich wysypisk

W styczniu została podpisana umowa na likwidację i usuwanie zanieczyszczeń w pasach drogowych ulic. Środki przeznaczone na to zadanie to 200 tys zł. Działania związane z usuwaniem zanieczyszczeń prowadzone są w ścisłej współpracy z Komendą Straży Miejskiej w Lublinie (m. in. eko – patrol). W bieżącym roku zlikwidowano już kilka „dzikich wysypisk” m.in.: uporządkowano działkę z murowanymi barakami zlokalizowaną przy Parku Ludowym i ul. Dworcowej, usunięto elementy betonowe i metalowe z następujących ulic: Akademicka, Domejki, Mackiewicza, Lubelskiego Lipca 80.

Kosze na śmieci

Mamy w chwili obecnej na ulicach Lublina 1521 koszy na śmieci

  • w 2012 roku zakupiono 400 sztuk
  • w 2013 roku zakupiono 400 sztuk

Planowane jest również w roku bieżącym ustawienie koszy około 400 sztuk. Lokalizacja ustawienia koszy będzie uzgadniana z radami dzielnic

Usuwanie ubytków w jezdni

Zgodnie z podpisanymi umowami firmy mają na bieżąco patrolować ulice i bez wezwania wypełniać ubytki, które mogą doprowadzić do powstania uszkodzeń pojazdów. Powstałe w okresie rozmarzania ubytki były na bieżąco wypełniane mieszankami mineralno bitumicznymi za zimno jak również asfaltem lanym. Zużyto na to 270 ton asfaltu.

Do Zarządu Dróg i Mostów zgłoszono 14 szkód komunikacyjnych spowodowanych ubytkami jezdni

Niezależnie od działań związanych z naprawami nawierzchni utwardzonych, naprawiane są również nawierzchnie ulic gruntowe z kruszywa (jest ich ok. 120 km). Naprawy polegają na uzupełnianiu ubytków kruszywem i destruktem. Po wyschnięciu nawierzchni planowane jest również profilowanie i zagęszczanie nawierzchni części ulic oraz wypełnianie ubytków w nawierzchniach ulepszonych destruktem betonem asfaltowym

Po dokonaniu napraw planowane jest odnowienie oznakowania poziomego zniszczonego w okresie zimowym

Ponadto, w załączeniu znajduje się porównanie dwóch ostatnich okresów zimowych.