W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Program usuwania azbestu
13.05.201108:42

W roku 2015 „Program usuwania azbestu dla Miasta Lublin” realizowany jest na zasadach określonych w:

Zarządzeniu nr 24/5/2014 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad realizacji Programu usuwania azbestu dla Miasta Lublin oraz rozpatrywania wniosków o usunięcie wyrobów oraz odpadów zawierających azbest oraz powołania Komisji do spraw rozpatrywania rozpatrywania wniosów o usunięcie wyrobów oraz odpadów zawierających azbest




Podstawowe informacje dotyczące realizacji Programu usuwania azbestu dla Miasta Lublin:
  1. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe.
  2. Usunięcie (demontaż) oraz unieszkodliwienie odpadów azbestowych w 100% finansowane jest ze środków pozostających w dyspozycji Gminy Lublin
  3. Nie podlegają refundacji koszty związane z usunięciem (demontażem) oraz unieszkodliwieniem odpadów azbestowych poniesione przez właścicieli nieruchomości.
  4. Realizacja prac związanych z usunięciem (demontażem) oraz unieszkodliwieniem odpadów azbestowych odbywa się na wniosek właściciela nieruchomości.
  5. Wykonawcą prac jest przedsiębiorca wybrany przez Gminę Lublin w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych (przetarg publiczny).
  6. Program dotyczy:
    1. usunięcia (demontażu) pokrycia azbestowego wraz z unieszkodliwieniem odpadów azbestowych,
      lub
    2. unieszkodliwienia zalegających na terenie nieruchomości odpadów azbestowych.
      Możliwość ta dotyczy wyłącznie niżej wymienionych przypadków:
      1. odpady powstały w wyniku usunięcia (demontażu) wykonanego przez uprawnionego przedsiębiorcę – właściciel nieruchomości do wniosku powinien dołączyć:
        • tytuł prawny do nieruchomości,
        oraz
        • kserokopię faktury VAT
        • oświadczenie o prawidłowości wykonania prac (wzór do pobrania na dole strony)
        Oba dokumenty wystawia uprawniony przedsiębiorca będący wykonawcą prac demontażowych;
        lub
      2. odpady powstały w wyniku usunięcia (demontażu) wykonanego przed dniem 06.05.2004 r.,tj. przed wejściem w życie przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r., Nr 71, poz. 649 ze zm.) – właściciel nieruchomości do wniosku powinien dołączyć wypełnione oświadczenie stanowiące załącznik 1 do wniosku oraz tytuł prawny do nieruchomości.,
        lub
      3. odpady powstały w wyniku następstw zdarzeń losowych związanych z drastycznymi zjawiskami meteorologicznymi – właściciel nieruchomości do wniosku powinien dołączyć wypełnione oświadczenie stanowiące załącznik 2 do wniosku oraz tytuł prawny do nieruchomości.
  7. Programem objęte są następujące rodzaje nieruchomości:
    1. budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne,
    2. budynki gospodarcze i garażowe,
    3. budynki rekreacji indywidualnej,
    4. tymczasowe obiekty budowlane,
    5. obiekty małej architektury służące utrzymaniu porządku.
  8. Usunięcie (demontaż) wyrobów azbestowych uwarunkowany jest dopełnieniem przez właściciela nieruchomości obowiązków wynikających z przepisów ustawy Prawo budowlane tj.:
    1. dokonania zgłoszenia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę
      lub
    2. uzyskania pozwolenia na budowę
  9. Usługa będzie realizowana do wyczerpania środków finansowych, nie dłużej niż do dnia 30.10.2015 r..
    Wnioski, na których realizację zabraknie środków finansowych lub przyjęte po ww. terminie, będą realizowane w następnym roku.

 

Gmina Lublin informuje, że realizacja zadania pn.”Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Lublin” jest dotowana kwotą w wysokości 55 300 zł na podstawie umowy nr 157/2015/D/OZ z dnia 28.05.2015 r. zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Kwota dofinansowania obejmuje 100% kosztów kwalifikowanych tj. kosztów demontażu, transportu i unieszkodliwienia materiałów zawierających azbest,  w tym 50% ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego pod nazwą „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne, Część III – Usuwanie wyrobów zawierających azbest” oraz 50% ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Lublinie.




Szczegółowych informacji w sprawie realizacji „Programu usuwania azbestu dla Miasta Lublin” udzielają:
p. Agnieszka Piasecka – 81 466 2611, agnieszka.piasecka@lublin.eu, (pok. 111)
p. Katarzyna Gajewska – 81 466 26 10, katarzyna.gajewska@lublin.eu (pok. 112)
ul. T. Zana 38, w godzinach 7:30 – 15:30