W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Teatr Stary w Lublinie 1822-2012 Przewodnik historia/miłość/życie

Teatr Stary w Lublinie 1822-2012 Przewodnik historia/miłość/życie
24.01.201311:22

We wtorek 29 stycznia odbyła się promocja książki „Teatr Stary w Lublinie 1822-2012 Przewodnik historia/miłość/życie” Waldemara Sulisza. Spotkanie z Autorem poprowadziła Grażyna Lutosławska, fragmenty książki czytał Jerzy Rogalski.

Książka stanowi przewodnik nie tylko po historii Teatru Starego, ale przedstawia szerszy kontekst życia kulturalnego miasta z początków działalności Teatru w XIX w. Opowiada barwne historie o ludziach, którzy wnieśli swój znaczący wkład w to czym dzisiaj jest Teatr Stary. „Teatr Stary w Lublinie 1822-2012 Przewodnik historia/miłość/życie” to przewodnik, który zawiedzie czytelnika w najciekawsze i najskrytsze zakątki historii miasta i duszy wielu jego mieszkańców, choćby tylko tymczasowych jak aktorzy i reżyserzy. Książka „Teatr Stary w Lublinie 1822-2012 Przewodnik historia/miłość/życie” zawiera wiele niezwykłych informacji i zdjęć nigdzie wcześniej niepublikowanych, stąd będzie to ich swoisty debiut.

Publikacja nie będzie dostępna w sprzedaży. Zostanie ona udostępniona mieszkańcom za pośrednictwem lubelskich bibliotek: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, bibliotek szkolnych i uczelnianych.
Książka została opracowana i wydana w ramach realizacji projektu „Renowacja Teatru Starego w Lublinie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.







Waldemar Sulisz - Znany lubelski reportażysta. Obecnie związany z „Dziennikiem Wschodnim”. Tematem jego reportaży są przede wszystkim zwykli ludzie, artyści, a także dawny i zapomniany Lublin. Pisze o kulturze i kulinariach.
Absolwent Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy (skończyli je także Anna Augustynowicz, Tadeusz Łomnicki, Krzysztof Penderecki). Ukończył filologię polską ze specjalnością teatrologiczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod kierunkiem prof. Ireny Sławińskiej. Rozpoczął studia doktoranckie na KUL-u, ale ich nie ukończył, bo zamiast pisać o teatrze, zaczął ten teatr robić.
Od lat związany z teatrem, najpierw zawodowo później hobbystycznie. Był akustykiem w Scenie Plastycznej KUL Leszka Mądzika. Przez kilka lat pracował w dziale organizacji widowni Teatru im. Juliusza Osterwy. Zajmował się reklamą i marketingiem. Przez trzy lata prowadził teatr w Seminarium Duchownym w Lublinie. Jest założycielem Teatru Studyjnego, pierwszego w Lublinie i trzeciego w Polsce teatru impresaryjnego.
Pierwszy tekst Sulisza związany z kulturą opublikowała „Kamena”. Były lata 80., kiedy o umieraniu Starego Teatru zaczął pisać w „Kurierze Lubelskim”. Jego pierwsze reportaże ukazały się w „Tygodniku Domowym”. Poza tym publikował na łamach: „Relacji”, „Gazety Domowej” i miesięcznika „Na przykład”.
Miłośnik gotowania, smakowania i jedzenia. Teksty kulinarne pisał m.in.: dla czasopisma „Relacje” i „Dziennika Wschodniego”. Jest autorem książki: „Księga smaków Lubelszczyzny”, a także twórcą portalu www.apetycik.pl i strony gotowanie.radio.lublin.pl. Prezes Kresowej Akademii Smaku i organizator Ogólnopolskich Turniejów Nalewek Kresowych oraz Europejskiego Festiwalu Smaku.
Obok teatru i reportażu jego pasją jest fotografia. Fotografuje pejzaże, Stare Miasto i inne magiczne zaułki Lublina.
Ponadto autor albumu o Leszku Mądziku, Receptariusza Panny Apteczkowej.