W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trwa Słodko - Gorzki Festiwal Teatralny "Sąsiedzi"

Trwa Słodko - Gorzki Festiwal Teatralny "Sąsiedzi"
27.05.201411:59

Festiwal Teatralny „Sąsiedzi” po raz drugi przybierze słodko-gorzki charakter. Od 2013 roku przybliża dwa oblicza teatru – radosne i bolesne – oraz różnorodność tematów, jakimi zajmują się twórcy teatralni, a przez to pokazać złożoność świata.

W festiwalowym menu znajdą się po raz kolejny teatralne dania w dwóch smakach:
  • Nurt „gorzki” jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytania postawione w głównej idei festiwalu o istnienie poglądów różnicujących we współczesnym świecie, wartości tradycji i tożsamości.
  • Nurt „słodki” to odwołanie do radosnej strony teatru, spektakli będących dobrą rozrywką, pograniczem teatru i cyrku, teatrem muzycznym i tanecznym.
Słodko-Gorzki Festiwal Teatralny „Sąsiedzi” jest wyjątkowym świętem, organizowanym szczególnie z myślą o wszystkich mieszkańcach Lubelszczyzny. Festiwal stanie się swoistym prezentem dla całej widowni – na wszystkie wydarzenia wstęp będzie bezpłatny.


SPEKTAKLE

12.06 / czwartek

18.00 / Sala Czarna / 60 min
Teatr Kana i Krepsko Theatre Group / Szczecin/Praga
Hotel Misery deLuxe

reż. Linnea Happonen
muzyka: Mayim Alpert; światła: Kauri Klemelä; występują: Bibianna Chimiak, Linnea Happonen, Dariusz Mikuła, Karolina Sabat, Piotr Starzyński, Jiří Zeman

Witamy w sławnym niegdyś Hotelu Misery deLuxe, oferującym swym gościom unikalny widok na morze straconych nadziei, minionych miłości i radości. Każdy stworzony z pasją pokój wyposażono w telewizor, smutną klimatyzację i wesołą obsługę hotelową. Pokoje w hotelu urządzone zostały wyłącznie słodkimi łzami, śladami miłości i cieniami przelotnych związków. Swoim gościom gwarantuje niezapomniany pobyt z dala od domu oraz doskonałą październikową pogodę, również w lipcu. Zapraszamy do rozkoszowania się pięciogwiazdkowym dramatem w dwugwiazdkowej cenie. W dni deszczowe atrakcyjne zniżki. Specjalność sezonu: utracona chwała i stałe zachmurzenie.

20.00 / Sala Widowiskowa / 80 min
Teatr Polski / Bielsko-Biała
Latający Cyrk Monty Pythona

reż. Witold Mazurkiewicz
scenariusz: Witold Mazurkiewicz, Adam Opatowicz; tłumaczenia piosenek: Filip Łobodziński; choreografia: Katarzyna Zielonka; aranżacje muzyczne: Krzysztof Maciejowski; występują: Kuba Abrahamowicz, Tomasz Lorek, Adam Myrczek, Sławomir Miska, Rafał Sawicki

Monty Python – czyli zespół twórców i gwiazd telewizyjnego serialu komediowego, który przez długie lata święcił triumfy na całym świecie, stając się ikoną niezwykłego, absurdalnego humoru. Artyści stworzyli ogromną ilość niezapomnianych skeczy i piosenek, spośród których warto wymienić choćby „Ministerstwo głupich kroków”, „Martwą papugę” czy „Hiszpańską inkwizycję”. W Polsce dopiero Tomasz Beksiński przybliżył i pomógł zrozumieć zawiłości językowe humoru Pythonów, znakomicie tłumacząc ich teksty. Sami pisali o sobie, że „abstrahując od tematu muzyki klasycznej, Latający Cyrk Monty Pythona składa się z czterech sezonów czystej głupoty. W latach 1969-74 niepowetowanie wiele umysłów zostało spaczonych, co trwa niestety nadal...”.


13.06 / piątek

14.30 / Sala Czarna / 70 min
Teatr WARSawy / Warszawa
Tato nie wraca

reż. Piotr Ratajczak
tekst: Piotr Rowicki; występuje: Agnieszka Przepiórska

Monodram Agnieszki Przepiórskiej oparty na jej osobistych doświadczeniach. Autor tekstu, ceniony dramaturg Piotr Rowicki ze wspomnień aktorki uczynił uniwersalną historię młodej kobiety, która dorastała bez ojca. Bohaterka to osoba z sukcesami, menadżerka w banku, matka, żona, z mieszkaniem w Warszawie, letnim domkiem na Mazurach i luksusowym Audi. Pewnego dnia, odbywając rutynowe spotkania z klientami w banku, Agnieszka w jednym z nich odnajduje niewidzianego od wielu lat ojca, który zniknął z jej życia, gdy miała 3 lata. Spotkanie uruchamia lawinę wspomnień i wypieranych przez lata uczuć. W emocjonalnych, pełnych pasji i nostalgii monologach odbywamy wraz z bohaterką podróż do świata utraconego dzieciństwa, do autentyczności i niewinności. Spektakl staje się seansem terapeutycznym, w którym odnajdziemy swoje tęsknoty, marzenia, może nawet spotkamy siebie sprzed lat.

17.00 / Sala Widowiskowa / 150 min
Teatr Pinokio w Łodzi / Łódź
Balladyny i romanse

reż. Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska; muzyka: Piotr Klimek; ruch sceniczny: Jacek Owczarek; światło: Bary; występują: Hanna Matusiak, Ewa Wróblewska, Żaneta Małkowska, Aleksandra Wojtysiak, Mariusz Olbiński, Łukasz Bzura, Łukasz Batko, Karolina Gorzkowska, Anna Makowska

Nadchodzi dzień zaślubin Ateny i Ozyrysa, po którym bogowie mają zstąpić pośród ludzi, by odmienić ich smutny los. Czy mają jednak pomysł i moc, by rzeczywiście coś zmienić? Spektakl „Balladyny i romanse” powstał z inspiracji i w oparciu o wątki nagrodzonej Paszportem Polityki w 2010 roku oraz nominowanej do nagrody NIKE 2011 książki Ignacego Karpowicza pod tym samym tytułem. Ze zderzenia świata bogów (egipskich, greckich, chrześcijańskich) i ludzi wynikają asocjacje stanowiące punkt wyjścia do rozważań na temat kondycji człowieka i zależności między tym, co dotykalne, a tym, co niepojęte. Spektakl próbuje dotknąć istoty ludzkiego losu poprzez obnażenie konstrukcji świata, stwarzając obrazy tak subiektywne, jak subiektywna jest ontologia powieści Karpowicza.

19.30 / Sala Czarna / 80 min
Teatr WARSawy / Warszawa
Pacjent

reż. Adam Sajnuk
scenariusz: Adam Sajnuk; scenografia: Adam Sajnuk, Arkadiusz Wrzesień, Aldona Machnowska-Góra; muzyka: zespół Mumio; występuje: Arkadiusz Wrzesień

Kanwą monodramu są prawdziwe wydarzenia i przeżycia przypadkowego „pacjenta” w warszawskim szpitalu. Relacja bohatera ma charakter reportażu, w którym – jak w życiu – kabaret miesza się z tragedią. Aktor w sugestywny sposób przedstawia szpitalne realia, sam próbując przystosować się do życia w warunkach szpitala-koszar, lazaretu, więzienia... Spektakl jest satyrą na polską służbę zdrowia. Z perspektywy szpitalnego łóżka wszystko zaczyna wyglądać inaczej. Działania i gesty odwiedzających nabierają nowego znaczenia, a świat zupełnie obcych osób – wcześniej wrogi i nieprzystępny – nagle staje się zaskakująco bliski. „Pacjent” to ironiczna podróż po odhumanizowanych korytarzach warszawskiego szpitala. Pamiętajcie: to może spotkać każdego z nas.

22.00 / Sala Widowiskowa / 90 min
Teatr Korez / Katowice
Swing

reż. Mirosław Neinert
asystent reżysera: Izabela Mikrut; kostiumy: Magdalena Dobrowolska; grafika: Dobrosława Rurańska; światło i dźwięk: Sergiusz Brożek; prezentacje multimedialne: Sławomir Jastrzębski; piosenkę śpiewa: Agata Biały; występują: Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Katarzyna Tlałka, Mirosław Neinert, Darek Stach

Seler, sklep rybny i kanapa. Małżeństwo z długim stażem i przyjaciel, który nie umie zbudować trwałego związku. Rozwiązanie problemu? Swing! Odkrycie amerykańskich naukowców, niezawodny sposób na rutynę i kobiety. Glenn Miller przewraca się w grobie, a pozostali na sofie. Swing to seks, swing to emocje, swing to intryga. Na scenie dwaj przyjaciele. Do tego żona zawodowa, żona prywatna i nie-żona. Wszyscy oni mają sporo do pokazania... i powiedzenia – w spektaklu wykorzystano tekst jednego z lepszych młodych satyryków, Abelarda Gizy, na co dzień występującego w kabarecie „Limo”.
Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.


14.06 (sobota)

17.00 / Sala Widowiskowa / 80 min
Stowarzyszenie Teatralne Badów / Badów Górny
Błazen Pana Boga

reż. Piotr Bikont
autor: Dario Fo; przekład: Agnieszka Skibińska; adaptacja: Piotr Bikont; scenografia: Aleksander Janicki; kostiumy: Zuzanna Markiewicz; występują: Joanna Fidler, Paweł Pabisiak

Spektakl pełen humoru i wzruszeń przedstawiający wersję żywota świętego Franciszka w ujęciu Daria Fo. Świętego z Asyżu włoski noblista przedstawia przede wszystkim jako patrona adeptów sztuki aktorskiej, który służy Panu nie tylko jako budowniczy remontujący zniszczone kościoły (jest patronem także robotników), ale i zarazem jako komediant, krzewiąc słowo boże za pomocą języka teatru. Stylistyka przedstawienia odwołuje się do tradycji średniowiecznego teatru ludowego, przede wszystkim włoskiego. Dwoje aktorów przedstawia wybrane epizody z życia świętego, wcielając się w szereg rozmaitych postaci. Środki, jakich używają są bardzo proste, jednak sugestywnie odwołują się do wyobraźni widza, dostarczając mu materiału do refleksji nad skomplikowanym światem wartości.

18.30 / Sala TVP / 90 min
Opolski Teatr Lalki i Aktora / Opole
Morrison/Śmiercisyn

reż. Paweł Passini
autor: Artur Pałyga; scenografia: Zuzanna Srebrna; projekcje: Maria Porzyc; opracowanie muzyczne: Paweł Passini, Sambor Dudziński; występują: Sambor Dudziński, Beata Passini / Karolina Gorzkowska, Aleksandra Mikołajczyk, Mariola Ordak-Świątkiewicz, Helena Sujecka, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Krzysztof Jarota, Miłosz Konieczny

Reżyser Paweł Passini mierzy się w tym spektaklu z mitem Ameryki – tej z czasów kontrkultury, ale również z dzisiejszym, bardzo polskim problemem amerykanizacji. Zastanawia się, jaką formę może przybrać bunt, czy jest obecnie tylko wyświechtanym hasłem, czy raczej powinien zostać pogłębiony, przerodzić się w postawę krytyczną? Sięgając po postać Morrisona – twórcy sytuującego się na granicy jawy i snu, poszukującego swoją twórczością i życiem nowej świadomości, Passini pokazuje widzom jak konieczne jest nieustanne dociekanie sensu, zaglądanie pod podszewkę codzienności i świadome spojrzenie na to, co nas otacza. Brzmienia oryginalnych aranżacji kawałków The Doors, stają się energetycznym motorem przedstawienia, a ich teksty – kluczem do interpretacji całości.

20.30 / Sala Czarna / 85 min
Teatr Rawa / Katowice
Disco Pigs

reż. Karolina Maciejaszek
autor: Enda Walsh; przekład: Peter Papiewski; scenografia i kostiumy: Anna Chadaj; reżyseria światła: Maciej Dziaczko; występują: Anna Konieczna, Grzegorz Sowa

Spektakl w reżyserii Karoliny Maciejaszek, jest opowieścią o dziewczynie i chłopaku, których łączy niezwykła przyjaźń i braterstwo dusz. To para buntowników sprzeciwiających się otaczającej, szarej codzienności. Dwie wyraziste osobowości, które nie chcą wtopić się w przygnębiający pejzaż swojego miasta. Dlatego uciekają w swój zamknięty, fikcyjny, wyobrażony świat i w nieustającą zabawę. Dlatego nie chcą nigdy dorosnąć, by nie stać się tacy jak ich rodzice, dlatego chcieliby wciąż obchodzić siedemnaste urodziny. To Bonnie i Clyde. To król i królowa. To Świniak i Prosiak.


CZYTANIE PERFORMATYWNE

13.06 / piątek

21.00 / Wirydarz
Czytelnia Dramatu / Lublin
Czytanie performatywne sztuki Artura Pałygi „W środku słońca gromadzi się popiół”

reż. Paweł Passini
muzyka na żywo: Paweł Passini, Daniel Moński; czytają: Helena Sujecka, Artur Pałyga, Paweł Pabisiak

Osią fabularną sztuki złożonej z poetyckich, zmysłowych obrazów jest tragiczna śmierć kobiety w pożarze, na którą nikt nie mógł nic poradzić. Była ona efektem zbiegów okoliczności, które ujawniają się w toku rozwoju fabuły: przedmioty stają się ostrzejsze, sytuacje symboliczne, ale to ani o krok nie zbliża do rozwikłania tajemnicy życia i śmierci. Nie zrozumie tego kobieta chora na raka, która pragnie sfotografować się przed śmiercią lub drastycznym zabiegiem, ani ojciec, który bezskutecznie próbuje porozumieć się ze sparaliżowanym synem za pomocą płyty Janusza Laskowskiego. Najbliżej zrozumienia są Lucy, Iskierka i Popiół, którzy dostrzegają, że niepojętej śmierci zawsze winny jest drugi człowiek, nazbyt zajęty własnym życiem.


SŁODKO-GORZKIE KINO FESTIWALOWE
Sala Kinowa

12.06 / czwartek / 16.00
Rzeź
reż. Roman Polański, 2012 (79 min)
Zaczyna się zwyczajnie: rodzice dwóch jedenastolatków spotykają się w mieszkaniu jednych z nich po tym, gdy jeden chłopiec kijem wybija zęby drugiemu na szkolnym boisku. Jak przystało na cywilizowanych ludzi, spisują wspólne oświadczenie dotyczące zdarzenia i już mają się rozstać, gdy na skutek nieco niezręcznego oczekiwania na windę, pada propozycja wypicia kawy. To początek – po półtorej godzinie to, co wydarzyło się między tymi czworgiem, można określić jednym słowem: rzeź.

13.06 / piątek / 15.00
Dziewczyna z szafy
reż. Bodo Kox, 2012 (90 min)
W domach z betonu króluje samotność, której doświadczają wszyscy bohaterowie filmu. Jacek, poszukujący miłości informatyk z lekką nerwicą natręctw, który jak niańka opiekuje się swoim autystycznym bratem Tomkiem. Magda z mieszkania naprzeciwko, która chowa się w szafie przed światem i swoimi halucynacjami. Każdy z nich na swój sposób próbuje sobie z tą samotnością radzić. Potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem okazuje się jednak silniejsza...

14.06 / sobota / 15.00
U niej w domu
reż. François Ozon, 2012 (105 min)
Germain, nauczyciel języka francuskiego, wciąż jeszcze marzy o rozbudzaniu w młodych ludziach miłości do literatury, choć ma świadomość, że ramy ich świata wyznacza komórka, telewizor i pizza na telefon. Kiedy więc pewnego dnia trafia na intrygującą i dobrze napisaną pracę domową nowego ucznia – opis jego wizyty w domu szkolnego kolegi – budzi się w nim nadzieja. "U niej w domu" to wielowymiarowy film o relacjach mistrz – uczeń, o manipulacji i nieco perwersyjnej fascynacji. I może przede wszystkim o potędze słowa i wyobraźni.


SŁODKO-GORZKI KLUB FESTIWALOWY
Wirydarz

Koncerty

12.06 / czwartek / 22.00
MithRAZ

MithRAZ to lubelsko-londyńska grupa założona w 2013 roku. Sami siebie określają mianem „Poszukiwaczy”. Niekonwencjonalne kompozycje i ich rozwiązania instrumentalno-wokalne składają się na wyjątkową interpretację całości. Doświadczenie muzyków pozwala na śmiałe poruszanie się w tym, co razem tworzą. Pracowali z takimi wykonawcami jak: Basia Trzetrzelewska, Kayah, Krystyna Prońko, Michał Urbaniak, Stanisław Soyka czy siostry Niemen.
MithRAZ na żywo to szeroka paleta różnorakich barw zaczerpnięta z wielokulturowości muzycznych.

14.06 / sobota / 22.00
BOKKA

Bez wątpienia najbardziej niezwykły projekt 2014 roku na polskiej scenie muzycznej. Debiutujący zespół, który od początku działa incognito. Artyści występują w maskach, by skierować naszą uwagę na to, co jest dla nich najważniejsze – na swoją muzykę. Na to, co robią teraz, nie zaś na swoje osiągnięcia czy historię, a wiadomym jest, że sercem zespołu jest trio znanych muzyków. Świetne recenzje w polskiej i zagranicznej prasie, wyprzedana trasa koncertowa i zaproszenia na największe muzyczne festiwale to duże osiągnięcie, jak na zespół działający od kilku miesięcy. Podczas ich koncertów światła, wizualizacje i kostiumy współtworzą niezwykłe widowisko.

DJ Afterparty

12.06 / czwartek / 23.30
Słabi Prezenterzy
DJ-ski kolektyw z Lublina. Fani muzyki, zwłaszcza z winyli, nie stronią jednak od zacnych CD, a nawet kaset. W swoich setach mieszają gatunki, wędrując od funku, poprzez soul, jazz, a na elektronice czy punku kończąc. Swoje sety czasami budują wokół skojarzeń z nazwą imprezy. Czy tym razem będzie słodko-gorzko...?

13.06 / piątek / 22.30
Mr SZ
Piotr Szymaniak to entuzjasta muzyki i podróży, kolekcjoner płyt winylowych z całego świata. W swoich muzycznych podróżach nie ogranicza się do utartych szlaków, dzięki czemu zawsze usłyszymy coś świeżego. W selekcji płyt przygotowanej specjalnie z myślą o Słodko-Gorzkim Festiwalu Teatralnym znajdzie się na pewno brudny funk, czarny jazz, dziwne dźwięki Brazylii, bliskiego wschodu i sporo nieoczywistej elektroniki i hip-hopu.

14.06 / sobota / 23.30
RUUR
Eklektyczne połączenie ekspresji trzech różnych osobowości, z których każda wyraża się w odrębnym języku, przyjmującym podczas występów na żywo nieprzewidywalne formy. Karol Chinaski, Jan Michalec i Karol Grabiec starają się odkryć możliwości kryjące się w muzycznej elektronice, w jej przestrzennej odmianie scalonej z dronowymi, transowymi pulsacjami, improwizacją plastycznej trąbki w tle.


SŁODKO-GORZKI KAFEHAUZ

plac przed CK
13-15.06 / piątek-niedziela / 9.00-15.00

Cykl spotkań i warsztatów, w których kawa będzie głównym bohaterem. Informacje w mniej lub bardziej luźnej formie przedstawią jedni z najlepszych polskich baristów.
W ramach specjalnie zaprojektowanej przestrzeni w parku obok Centrum Kultury odbywać się będą śniadania serwowane prosto z Zielonego Talerzyka, warsztaty o kawie i pokazy parzenia różnych rodzajów kawy, którą będzie można wypić przy dobrych, europejskich magazynach i gazetach dzięki uprzejmości salonu prasowego Super Salon z Warszawy.

Warsztaty

13.06 / piątek / 11.00-12.00, 12.30-13.30, 14.00-15.00
Late Art – malowanie kawą
Przy okazji nauki i serii doświadczeń na temat kawy będziemy tworzyć iście kreatywne dzieła sztuki, używając: ziaren kawowca, zmielonej kawy, parzonej kawy, surowej kawy itd. Gotowe obrazy zawisną w przestrzeni tymczasowej kawiarni. Uczestnicy dowiedzą się również, czym różni się arabica od robusty, jak je rozróżnić, skąd pochodzi wybrana kawa i w jakich warunkach faktycznie rosła.
Prowadzenie: Krzysztof Szkutnik – zaliczany do grona najlepszych polskich baristów.

14.06 / sobota / 11.00-12.00, 12.30-13.30, 14.00-15.00
Alternatywy 4 – alternatywne metody przelewowe parzenia kawy
Porozmawiajmy o kawie, która była przed wynalezieniem ekspresu. Warsztaty będą przyczynkiem do smakowania i uczenia się przygotowywania kawy metodami przelewowymi: syfonem, dripem, aeropressem i chemexem. Okazuje się, że aby zrobić dobrą kawę, wcale nie potrzeba wiele!
Prowadzenie: Wojciech Rzytki – zdobywca III miejsca w Mistrzostwach Polski AeroPress 2013.

15.06 / niedziela / 11.00-12.00, 12.30-13.30, 14.00-15.00
Poczuj to! – warsztaty sensoryczne
Warsztat dla tych, którzy chcą rozwijać swój zmył smaku, węchu i dotyku. Na bazie coffee tasters wheel (plansza z wypisanymi wszystkimi first taste, mouthfeel, aftertaste) będziemy rozmawiać o etymologii dobrej kawy i jej właściwościach. Cupping pomoże nam rozróżnić dobrą kawę od tej słabszej. A w ramach gry wyłonimy zwycięzcę rozpoznającego największą ilość smaków i aromatów w czarnym naparze.
Prowadzenie: Sławomir Saran – mistrz polskich baristów i 16. barista świata World Barista Championship z 2008 r.

Zapisy na warsztaty:
Jędrzej Jakubczyk, e-mail: jedrzej@watahacorp.pl


BILETY
Na wszystkie spektakle i seanse filmowe wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek.
Wejściówki do odebrania w kasie Centrum Kultury w Lublinie od 31 maja, godz. 12.00-18.00. Od 2 czerwca wejściówki do wygrania w konkursach medialnych.
Jedna osoba może odebrać wejściówki dla dwóch osób na dwa wybrane spektakle. Nie ma możliwości rezerwacji wejściówek.
Na wszystkie wydarzenia w Klubie Festiwalowym na Wirydarzu – wstęp wolny.

Spektakle odbywają się w:
Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12,
Sali TVP Lublin, ul. Raabego 2.

www.festiwal-slodkogorzki.pl