W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uwaga na wściekliznę! Komunikat Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie, rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie

Uwaga na wściekliznę! Komunikat Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie, rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie
13.05.200915:12

W związku ze stwierdzonym przypadkiem wścieklizny u zwierzęcia na terenie miasta Lublin, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie apeluje o rozwagę i ostrożność w kontakcie ze zwierzętami dzikimi i obcymi zwierzętami domowymi. Zakażone wirusem dzikie zwierzęta często nie wykazują płochliwości wobec ludzi, mogą zachowywać się agresywnie. Zwierząt podejrzanych o wściekliznę nie należy dotykać.

Fakt zaobserwowania zwierzęcia zachowującego się w nietypowy sposób należy zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Lublinie w godzinach 7.30-15.30 (tel. 081 748 37 48 lub tel. komórkowy: 0 667 634 290) lub całodobowo do dyżurnego Straży Miejskiej (tel. 986).

Wścieklizna jest ciężką chorobą zakaźną przebiegającą z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadząca niemal zawsze do śpiączki i śmierci. Na wściekliznę mogą chorować wszystkie ssaki. Najczęściej źródłem zakażenia są psy, koty, dzikie zwierzęta drapieżne, nietoperze, wiewiórki, gryzonie. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego osobnika przez ugryzienie, oślinienie błon śluzowych lub uszkodzonej skóry.

W przypadku pokąsania (czy oślinienia) przez  zwierzę podejrzane o zachorowanie, a nawet wtedy, gdy się je dotknęło, należy niezwłocznie skontaktować się z Sekcją Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, ul. 3 Maja 4 tel. 0 81 532 91 74 oraz Kliniką Chorób Zakaźnych, ul. Biernackiego 9 tel. 0 81 740 27 00 w celu konsultacji z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych. Przed zachorowaniem na wściekliznę chroni szczepionka przeciwko tej niebezpiecznej chorobie, podana jak najszybciej po zakażeniu.

Z up. Prezydenta Miasta Lublin
/-/ Jerzy Ostrowski
Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin