W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Z kalendarium życia lubelskiego architekta

Z kalendarium życia lubelskiego architekta
21.10.200910:29

W środę, 4 listopada, w gmachu Biblioteki Głównej UMCS przy ul. Radziszewskiego 11 o godz. 17 odbędzie się premiera książki „Architekt Tadeusz Witkowski (1904 – 1986) kalendarium życia i twórczości" autorstwa Haliny Danczowskiej.

Publikacja jest próbą przybliżenia ważnej postaci lubelskiego środowiska architektów. Całokształt aktywności zawodowej Tadeusza Witkowskiego obejmuje znaczny przedział czasowy – od początku lat dwudziestych XX w. do końca lat siedemdziesiątych XX w. Witkowski w sposób trwały i wartościowy zaznaczył swoją obecność w architekturze Lublina. Projektował w różnych stylach i modach, jakie obowiązywały w budownictwie. Jego autorstwa są: dwór w Krzywdzie, obiekty modernistyczne użyteczności publicznej – dawna szkoła bliźniacza, gmach Wytwórni Surowic i Szczepionek, kościół w Starościnie, dawny Powszechny Dom Towarowy, dawna drukarnia przy ul. Unickiej, sanatorium dla nauczycieli w Nałęczowie.

Miał swój ogromny udział w projektowaniu gmachów Collegium Veterinarium, Chemii Małej i Fizyki, Biblioteki Międzyuczelnianej. Obiekty te służą dzisiaj mieszkańcom Lublina, są użytkowane przez różne firmy. Witkowski kochał Lublin, pragnął widzieć go jako miasto nowoczesne i piękne.

Halina Danczowska, autorka książki, jest bibliotekoznawcą, starszym kustoszem, absolwentką Wydziału Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS, autorką książek: "Dziesiąta - dzieje dzielnicy Lublina" i "Dom Kultury Kolejarza w Lublinie 1948-2008".

Wydawcą albumu jest Wydawnictwo Grasshopper, a wydrukowany został w Drukarni AKAPIT w Lublinie.