W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Burmistrz Berdyczowa z wizytą w Lublinie

Burmistrz Berdyczowa z wizytą w Lublinie
11.03.202410:50

6 marca 2024 r. Lublin odwiedzili przedstawiciele Berdyczowa (Ukraina). Pan Sergij Orlik - Burmistrz miasta i  pan Artur Ivanenko – Radny Rady Miasta spotkali się z Jarosławem Pakułą - Przewodniczącym Rady Miasta Lublin. Wizyta miała charakter kurtuazyjny, a jej celem było nawiązanie współpracy pomiędzy miastami.

Pan Burmistrz wyraził wdzięczność władzom oraz społeczeństwu Lublina za solidarność i pomoc okazaną ukraińskim obywatelom, którzy uciekając przed rosyjską agresją, schronili się w Lublinie. Wśród uchodźców, którzy przybyli do Lublina znaleźli się również pracownicy administracji Berdyczowa, którzy przekazali merowi relacje o tym jak bardzo Lublin i Lublinianie okazali swoją gościnność i chęć pomocy. Wyraził również chęć nawiązania współpracy i wymiany dobrych praktyk w takich obszarach jak administracja samorządowa, szkolnictwo i kultura. Pan Burmistrz zaprosił delegację z Lublina do wizyty w Berdyczowie, podczas odbywających się w lipcu Dni Kultury Europejskiej. 

Berdyczów to ok. 80 tysięczne miasto położone w obwodzie żytomierskim ok. 180 km na południowy - zachód od Kijowa. Jest centrum administracyjnym Rejonu Berdyczowskiego. Historycznie miasto było silnie związane z dziejami I Rzeczypospolitej. w XVI w. był miastem Wielkiego Księstwa Litewskiego, które na mocy Unii Lubelskiej w 1569 roku weszło w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
W mieście znajduje się słynny zabytkowy zespół klasztorny karmelitów bosych zwany ,,Fortecą Najświętszej Maryi Panny”. W roku 1630 wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz, podczas pobytu w Lublinie, w którym przebywali w tym czasie wizytator generalny zakonu z Rzymu oraz prowincjał, uzyskał od nich wstępną zgodę na fundację kościoła i klasztoru. 19 lipca tego roku w lubelskim Trybunale Koronnym wystawił dokument, w którym oddał swój zamek i plac w Berdyczowie na kościół i klasztor karmelitów bosych, które zobowiązał się wybudować w podzięce za odzyskanie wolności z niewoli tatarskiej.
Dziś w mieście mieszka i aktywnie działa znacząca polska diaspora, stanowiąca nawet do 20% społeczności.