W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Droga do neutralności klimatycznej podczas wizyty studyjnej w Norwegii

Droga do neutralności klimatycznej podczas wizyty studyjnej w Norwegii
07.03.202411:31

W dniach 29 stycznia - 2 lutego 2024 r. pracownicy Wydziału Energii i Klimatu Urzędu Miasta Lublin - Aleksandra Pawłowska, Anna Łukowska-Łysek oraz Marcin Blachani - udali się na wizytę studyjną do Norwegii (Oslo, Skien i okolice). Jej celem było zdobycie wiedzy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy gminami polskimi i norweskimi w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej i zielonej transformacji. Uczestnikami cyklu spotkań byli również przedstawiciele Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz polskich miast, które uzyskały tytuł laureata lub wyróżnienie w konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania 2023 - Transformacja energetyczna miast dla osiągnięcia neutralności klimatycznej i podniesienia jakości życia”.

Podczas wyjazdu odwiedzono miasta, znajdujące się w regionie Østlandet w południowo-wschodniej część Norwegii, takie jak: Skien i Porsgrunn (leżące w okręgu Telemark) oraz Oslo. W wizycie brało udział kilkanaście osób reprezentujących gminy, stowarzyszenia i spółki komunalne m.in. z Konina, Gdańska, Gdyni, Poznania, Lądka-Zdroju, Ostrowa Wielkopolskiego, Tychów i Lublina. Podczas spotkań przedstawiono zagadnienia związane z działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu, dążenia do neutralności klimatycznej oraz przykładowe inwestycje ekologiczne w obiektach użyteczności publicznej.

Zorganizowano także wizytę w ośrodku zajmującym się opieką nad osobami starszymi, jak również spotkanie z przedstawicielami Parku Przemysłowego Herøya. Podczas spotkania przedstawione zostały główne wyzwania i cele w drodze do transformacji energetycznej. Podczas wizyty w Oslo przedstawiono prezentacje na temat pracy KS i norweskich gmin w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywności energetycznej oraz innowacyjnych i ekologicznych zamówieniach publicznych.

Uczestnictwo w wizycie studyjnej umożliwiło wymianę doświadczeń zarówno z norweskimi, jak i z innymi polskimi gminami w temacie podejmowanych działań, zmierzających do poprawy efektywności energetycznej. Spotkania były okazją do dyskusji o wyzwaniach identyfikowanych przez lokalne polskie i norweskie samorządy oraz sektor przemysłu, które stoją na drodze procesu transformacji energetyczno-klimatycznej. Wskazane jest kontynuowanie tego typu wizyt oraz wymiana doświadczeń w obszarze efektywności energetycznej i zielonej transformacji.

Konkurs zorganizowany został w ramach Programu „Rozwój lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Liderem projektu był Związek Miast Polskich w partnerstwie z: Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych KS, Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), natomiast operatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.